Dolar jesienią: tak drogo dawno nie było

Dolar jesienią: tak drogo dawno nie było

Wprawdzie obecny tydzień jeszcze trwa, ale już można powiedzieć, że amerykański Dolar jesienią jest najwyżej pod 10 miesięcy. Czy jednak te zwycięstwo okaże się pyrrusowym i przynajmniej na chwilę zostanie zatrzymany ten wzrost? Są ku temu pewne przesłanki.

Tematyka:
a) czy opór +/- 105 na DX.F jest przebity?
b) EURUSD broni wsparcia

Dolar jesienią z punktu widzenia DX.F

DX.F to tzw. indeks Dolara tworzony na podstawie relacji z 8 walutami (m.in. Euro).

Wprawdzie ubiegły tydzień to ostatecznie nieudany atak o wybicie oporu +/- 105, ale już wtedy kurs zaliczył tegoroczny rekord:

DX.F - 5.10.23

Górny cień świecy nie powstrzymał kolejnego ataku w tym tygodniu, choć jak widać i tym razem sprawa nie jest prosta. Zapewne problemem dla Byków byłby kolejny długi cień, a nawet czarny korpus. Wiązałoby się to ze skasowaniem nawet startu obecnego tygodnia.

W zasadzie kurs i tak rośnie od połowy lipca bez wyraźnego cofnięcia. Stąd nawet tylko korekta nie oznaczałaby złamanie zwyżki. Tyle że do wakacyjnego dołka nie ma jakichś pomocniczych poziomów. Chyba że kurs wyłamie opór i zmieni to jego charakter.

Dolar jesienią z punktu widzenia EURUSD

To najważniejsza para na rynku walutowym Forex.

Czy EURUSD zbuduje 12 spadkowy tydzień z rzędu?

EURUSD - 5.10.23

Niekoniecznie, gdyż jeśli dołki tegoroczne +/- 1,0525 EUR potraktować jako wsparcie, to są próby uratowania go i zatrzymania spadku. Korzystny układ świecowy np. biały Młot mógłby na zakończenie tygodnia mógłby sprzyjać odbiciu.

Po wielu tygodniach ogólnego cofnięcia podaż mogłaby sobie nawet pozwolić na test np. 1,1 EUR pod budowę tzw. RGR na spadek. W tym wypadku ewentualne odbicie miałoby więc charakter korekty.

Popyt walczy więc o coś więcej niż samo odbicie po największym od roku osłabieniu Euro do Dolara.

Co zrobi Dolar jesienią?

Dolar jest również powiązany z polską walutą, choć nie ma to znaczenia dla niego ogółem. Zbyt mało Złoty znaczy w tej relacji. Bardziej ma ona wpływ na zachowanie np. WIG20, co omawiam w swoich analizach.

Mają na uwadze (mimo drobnych różnic) lustrzane zachowanie EURUSD i samego DX.F zapewne jeszcze ten tydzień pokaże, czy pochód Dolara zostanie zatrzymany choć na chwilę.

W rynek walutowy oficjalnie nie inwestuję (poza czysto prywatnymi działaniami), ale trudno pominąć jego znaczenie. Stąd raz na jakiś czas rzucę okiem także na waluty.

Co sądzisz o aktualnej sytuacji:
a) ogólnego Dolara
b) pary EURUSD

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *