Słaby Dolar w I kwartale
Tematyka:
a) czy 1Q dla indeksu Dolara DX.F skończy się na minusie?
b) EURUSD próbuje kontrować
c) mieszane nastroje na USDPLN
Dolar w I kwartale wg DX.F
Indeks Dolara z początkiem sezonu 2-krotnie poprawiał rekordy z ostatniego odbicia:
Daje się jednak zauważyć pewne wyhamowanie, skoro nastąpiło cofnięcie spod mniej więcej połówki długiej czarnej świecy z listopada 2022 r.
Początek marca, choć spadkowy, nie musi jeszcze wyznaczać kierunku na cały miesiąc. Może to być jednak ciekawy okres pod kątem testów, czy lokalne górki z II półrocza 2023 r. i I półrocza 2024 r. działają jako lokalne wsparcie. Z uwagi na specyficzne prawie 2-letnie zachowanie kursu utrata +/- 106,5 oznaczałaby ryzyko utraty całego odbicia z 4Q ubiegłego roku.
Wsparciem niżej jest poziom +/- 100, który w ostatnich latach bronił Dolara przed odwiedzinami dolnej granicy wieloletniego Kanału wzrostowego.
Bez skutecznej kontry popytu osiągnięcie szczytów z tego 10-lecia na +/- 113,5 (nie mówiąc o górnej granicy Kanału) na razie pozostanie poza zasięgiem Byków.
Dolar w I kwartale wg EURUSD
Na kształtowanie Dolara z różnych par walutowych ujętych w DX.F wpływ ma przede wszystkim EURUSD (ewentualnie lustrzane USDEUR):
Kurs mimo kłopotów i utraty wsparcia +/- 1,05 USD w tym sezonie bronił się przed większym pogłębieniem dołka.
Z drugiej strony i o odbicie nie jest łatwo, gdyż wspomniany rejon już zachowuje się jak opór. Wzrostowy początek marca nie oznacza gwarantowanego sukcesu dla Byków (a więc umocnienia Euro do Dolara).
Górna granica wieloletniego Kanału nadal jest w bliskim związku ze szczytami z 2023 r. +/- 1,115 USD. Z obecnego ujęcia bessą dla europejskiej waluty (a z większego – jej kontynuacją) byłby ruch nawet pod dołki z tego 10-lecia +/- 0,967 USD.
Dolar w I kwartale wg USDPLN
USDPLN nie ma wpływu na kształtowanie Dolara ogólnie, choć jest powiązany np. z zachowaniem polskiego WIG20:
Tu od ponad roku trwa specyficzny ruch boczny z próbami wyrwania się z marazmu (4Q 2024) i jego kwestionowaniem (1Q 2025 r.).
Trudno wyznaczyć pobliski opór, choć górki z ostatnich miesięcy mogą za taki służyć.
Dołki od lipca 2023 r. również nie spisywały się jako wsparcie. Jednak ich przebicie nie wiązało się z trwalszym umocnieniem Złotego do Dolara
Co jeszcze pokaże Dolar w I kwartale?
Generalnie amerykański Dolar lepiej spisywał się w 4Q 2024 r. niż w 1Q obecnego sezonu. Choć wynik końcowy za ten kwartał jest jeszcze sprawą otwartą.
Nie zajmują mnie oficjalnie inwestycje giełdowe na rynku walutowym, chyba że z powodów czysto prywatnych. Bardziej skupiam się na krajowym rynku akcji.
- Od 9.03: Fragment aktualnego planu
- PREMIUM: Wszyscy kandydaci wg planu MB-IG
Co sądzisz o zachowaniu Dolara?