Złoto w I półroczu z kolejnymi rekordami

Złoto w I półroczu z kolejnymi rekordami

Po prawie 4-letnim względnym marazmie złoto w I półroczu 2024 r. spisuje się wynikowo bardzo dobrze. Pojawia się kwestia czy, a jeśli tak to kiedy cena wzrośnie do poziomu 2500 USD. Oczywiście „diabeł tkwi w szczegółach”, dlatego przyjrzymy się dziś 2 wykresom z ujęcia długoterminowego.

Tematyka:
a) kontrakty GC.F i w marcu i kwietniu na nowych szczytach
b) w polskim ujęciu rekord dopiero w kwietniu

Złoto w I półroczu wg GC.F

Z pewnością wiosna jest dynamiczna na tle zimowej posuchy, choć jeden z rekordów został ustanowiony jeszcze w grudniu (górny cień świecy):

Złoto GC.F -wykres miesięczny - maj 2024

Z uwagi na historycznie nowe rejony brak nowych oporów w klasycznych ujęciach.

Świeca kwietniowa z małym korpusem i długim górnym cieniem może mieć na przyszłość znaczenie oporowe. Do tego ważne będą jednak nie tylko problemy z zaliczeniem nowych szczytów, ale i wyraźniejsze cofnięcie kursu.

Wskaźnik RSI wydaje się nieco przerośnięty, choć niekoniecznie musi sam z siebie sygnalizować większy spadek ceny.

Jako wsparcie mogą służyć w sumie 2 elementy w rejonie +/- 2050 USD:
a) wieloletni niegdyś opór
b) zbliżający się przyspieszony Trend

Złoto w I półroczu wg XAUPLN

Wg ujęcia z polskiej waluty sytuacja ogólna jest nieco inna przez dość skomplikowany w długości górny cień ze szczytu 2022 r.:

Złoto XAUPLN -wykres miesięczny - maj 2024

Stąd dopiero w kwietniu nastąpiła poprawa historycznego rekordu, a przecież 2 lata starania popytu były blokowane.

Z drugiej strony, przy ogólnie dość niemrawym od miesięcy kursie USDPLN, ten rok to niemal kopia zachowań z kontraktów GC.F. Nawet mimo drobnych różnic w np. wielkości kwietniowego korpusu.

Wiemy, że wiosna to próba wybicia górą z Kanału wzrostowego, choć jak pokazał ubiegły miesiąc – nie jest to prosta sprawa. W końcu dla wiarygodności w grę musiałaby wchodzić dynamiczna zwyżka w stylu tej z lat 2019-2020 (w uproszczeniu), czy 2009 – 2011.

Tu oczywiście sporo zależeć będzie nie tylko od tego co zrobi złoto w USD, ale i sam kurs USDPLN. W tej kwestii może pomóc, ale też przeszkadzać w zależności od tego w jakim kierunku nastąpi jego ożywienie.

Kurs póki co traktuje wybitą górną granicę Kanału jako wsparcie, ale ostatecznie świecę poznamy po ostatniej majowej sesji.

Czy złoto w I półroczu zaliczy kolejne rekordy?

I półrocze w zasadzie jeszcze trwa, stąd trudno już o ostateczny werdykt. Tym niemniej w obu wersjach mamy np. w kwietniu nowe rekordy cenowe. Czy ta passa będzie jeszcze kontynuowana? To zależy od zakwestionowania nieco podejrzanych świec kwietniowych.

Oczywiście trudno zakładać, że to polscy inwestorzy wpłyną na zachowania cen złota. Zachowanie tego metalu w polskim ujęciu zależy bardziej od zachowań cen surowca w Dolarach i tego co zrobi USDPLN.

Polscy inwestorzy mogą przeprowadzić inwestycje giełdowe w złoto przez różne instrumenty finansowe np. ETC na złoto.

Osobiście nie działam oficjalnie na tym rynku, ale warto od czasu do czasu opisać i tu sytuację.

A co wg Ciebie pokaże złoto? Czy kwietniowe rekordy to maksimum na dłużej, czy to dopiero rozgrzewka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *