Co robi Dolar pod oporem +/- 106,7?

Co robi Dolar pod oporem +/- 106,7?

Indeks DX.F, czyli ogólnie mówiąc Dolar pod oporem +/- 106,7 punktów przebywa czwarty tydzień. O ile majówka była kontrą podaży, o tyle ten tydzień to próba co najmniej osłabienia jej. Nie tylko on jest w pobliżu kluczowego poziomu z punktu widzenia interwału tygodniowego.

Tematyka:
a) Indeks DX.F stosunkowo blisko ważnego poziomu
b) EURUSD walczy o negację spadkowego RGR

Dolar pod oporem w długoterminowym interwale

Z ogólnej perspektywy jak na razie ten sezon jest dodatni dla amerykańskiej waluty wg indeksu DX.F:

Dolar DX.F - wykres tygodniowy - 10.05.24

Kurs jest jednak nadal poniżej ubiegłorocznej górki i choć nie testował jej głębiej, to możemy ją potraktować jako najbliższy opór +/- 106,7 punktów. Oczywiście jeśli obecna próba odbicia ma trwać i zakończyć się w przyszłości sukcesem, to ten rejon bezwzględnie musi zostać przebity.

Ze wsparciami jest nieco trudniej do określenia, choć lokalnie górka z 1Q wydaje się być tak traktowaną. W końcu tu nastąpiło zatrzymanie ubiegłotygodniowego cofnięcia i rozpoczęła się obecna zwyżka. Siłą rzeczy ten poziom jest niezbędny do wybicia dla Niedźwiedzi, aby mogły myśleć o zepchnięciu kursu pod 100.

Dolar pod oporem, a EURUSD

Rzucimy też okiem na najważniejszą część składową tego indeksu, czyli parę walutową EURUSD (lub przeciwieństwo tj. USDEUR):

EURUSD - wykres tygodniowy - 10.05.24

Tu w grę wchodzą 2 warianty:
a) korekta po wybiciu przed kontynuacją realizacji małego „rgr” i budowy prawego R dużego RGR
b) lub negacja małego „rgr” i co najmniej komplikacja budowy dużego RGR.

Aktualnie trwają próby przebicia oporu +/- 1,07 USD, ale jak widać nic nie jest jeszcze przesądzone.

Z uwagi na wpływ EURUSD na kształtowanie między innymi właśnie ogólnie Dolara rozstrzygnięcie będzie istotne dla tego, czy amerykańska waluta będzie się jednak dalej umacniać, czy osłabiać. W końcu nawet tylko mały „rgr” dawałby okazję do retestu 1,05 USD. Popyt zaś walczy o coś więcej niż samo dotarcie do 1,1 USD.

Co zrobi Dolar pod oporem?

Choć pokazałem wykresy będące dla siebie „lustrzanymi odbiciami”, to mniej więcej oba pokazują w jak istotnych miejscach jest amerykańska waluta. Czy to z ujęcia własnego, czy w relacji z inną ważną walutą.

Dla porównania lepsza ogólnie w tym roku kondycja DX.F w ogóle nie przekłada się na zachowania dla przydatnej z krajowego punktu widzenia pary walutowej USDPLN. Specyfikę akurat tej pary omówiłem w poniedziałkowym video.

W ramach serwisu nie inwestuję oficjalnie na rynku walutowym, choć czysto prywatnie grywam tu od czasu do czasu. Stąd brak typowego dla MB-IG planu działania, czy info o samych transakcjach.

A jak oceniasz aktualnie Dolara?


Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *