Udany dla TBSP styczeń: +3,57%

Udany dla TBSP styczeń: +3,57%

Udany dla TBSP styczeń wpisuje się w ogólnie w kontynuację zapoczątkowanej kilka miesięcy temu zwyżki. Czy po dość nijakim grudniu to zapowiedź dalszych sukcesów dla Byków. Jakie są perspektywy na luty? Wkrótce poznamy szacunkową wysokość aktualnej inflacji w Polsce oraz dowiemy się co RPP zamierza zrobić w kwestii stóp procentowych. Wciąż przecież nie wiemy czy na pewno zakończył się cykl ich podwyżek i kiedy zaczną spadać.

Tematyka analizy znaczenia udanego dla TBSP stycznia:
a) Podwójne dno w budowie?
b) co z oprocentowaniem wg „dziesięciolatek” (10PLY.B)?

Styczeń dla TBSP: co po udanym styczniu

Zwyżka indeksu zarówno w listopadzie oraz w styczniu była irracionalna w sile:

TBSP - luty 2023

W końcu to rynek obligacji, więc trudno o dynamikę tego rzędu na instrumentach tego typu. Wcześniej TBSP zaliczyło wzrost o 100%, ale to w okresie 15 lat. Tymczasem wspomniane 2 miesiące to rekordowo długie białe korpusy jak na ten instrument.

Z punktu widzenia wykresu długoterminowego poziom nieco nad 1750 punktów to nowe wsparcie. Sam test w ten rejon (np. powiązany ze wzrostem inflacji) byłby zapewne jakąś okazją inwestycyjną.

Do szczytu na ponad 2000 punktów nie ma po drodze technicznych oporów, choć mogą pojawić się nowe elementy tego typu. Jest więc ogólnie miejsce na zwyżkę o 13%. Wyżej kurs nigdy nie był, ale trzeba pamiętać, że najpierw miałoby to związek ze znacznym spadkiem oprocentowania obligacji.

Styczeń dla TBSP: inne obligacje

W styczniu oprocentowanie 10-letnich obligacji skarbowych (10PLY.B) spadło o ok. 1 pp:

10PLY.B - luty 2023

Nie mamy co prawda historii przed 2006 r., tym niemniej skala zwyżki w latach 2021-2022 była imponująca. Poprzedzający ją spadek zaś poza pewnymi przyspieszeniami cechował się także odbiciami na zasadzie korekty.

Równie silny „wodospad” spadku oprocentowania byłby kolejnym ewenementem. Czy np. inflacja w krótkim czasie zaliczyłaby silny spadek?

Styczeń dla TBSP: co w lutym?

Trzeba pamiętać, że nowe rekordy na TBSP byłyby zapewne powiązane ze spadkiem oprocentowania obligacji na np. 0%. Jest to teoretycznie możliwe, ale jakie musiałyby się najpierw pojawić ku temu ekonomiczne warunki?

Zobaczymy co będzie się działo z inflacją w Polsce w następnych miesiącach. W końcu RPP nie zapowiedziało nawet zakończenia podwyżek oprocentowania. Nie mówiąc już o ich obniżkach.

Z całą pewnością ostatnie 2 lata to specyficzny dla tego rynku okres dynamicznego zachowania. Nie zawsze tak będzie, stąd np. wzrost zysku może wydawać się dość niemrawy. Tyle że to nie jest rynek akcji.

W samo TBSP można inwestować np. przez specjalny ETF z Bety.

ETF dostępne na GPW są zresztą opisane w specjalnym pdf w tzw. Strefach – Blogowicza, czy Abonenta. Bierzemy je również pod uwagę zarówno jako kandydatów pod inwestycje giełdowe jak i już członków naszego Portfela MB-IG.

Czy wg Ciebie udany dla TBSP styczeń to przedsmak tego co nas jeszcze czeka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *