Tani gaz ziemny: efekt załamania cen

Tani gaz ziemny: efekt załamania cen

W tym roku określenie tani gaz ziemny nabiera specyficznego znaczenia. W końcu już na początku roku cena kontraktów NG.F była o 50% niższa niż na szczycie ubiegłorocznym. Kurs dalej zalicza spadku i zapewne odwiedzi poziomy niewidziane od lat. Czy to zakończy ruch w dół? A może wręcz przeciwnie?

Tematyka analizy znaczenia „taniego gazu ziemnego”:
a) zwróć uwagę na te 2 elementy
b) poziomy pod 2 USD blisko

Tani gaz ziemny: ważne

Interwał miesięczny wskazuje, że najczęściej ogólnie przyjętym dołkiem jest poziom poniżej 2 dolarów:

Gaz ziemny NG.F - luty 2023

Często odwrót od lokalnego szczytu ma gwałtowny charakter. Nie musi tak być zawsze i próby utrzymania ceny mogą mieć charakter dystrybucyjny. A to wcale nie poprawia sytuacji Byków – jak to zresztą miało miejsce w ubiegłym roku.

Sam spadek cen jest silny jak na stosunkowo krótki czas jego trwania. Mamy w końcu kilka czarnych prostokątów.

Tani gaz ziemny: co wiemy na dziś?

Kurs zbliża się do ważnego umownie poziomu 2 USD. Nie ma tu stałego i bardziej precyzyjnego poziomu. W przeciwieństwie do szczytów dołki kształtowały się w spokojniejszej atmosferze. Pojawiała się też większa czytelność i wolumeny pod akumulację.

Czy w najbliższej przyszłości będzie tak samo? Zawsze może zdarzyć się wyjątek od reguły – tak jak to było przy szczytach z 2022 r. Przeważnie w kwestii dołków sytuacja jest lepsza.

Jak widać po historii szczyty były porozrzucane na różnych poziomach cenowych. Mogłoby to być zarówno 10 USD, ale w II dekadzie tego stulecia wystarczył poziom ok. 5 USD.

Tani gaz ziemny: podsumowanie

Przy inwestycjach czy to na wzrost czy spadek – warto mieć na uwadze opisane 2 elementy. Nawet jeśli teoretycznie w tym wypadku otwarcie pozycji na wzrost, czy zamknięcie na spadek jest łatwiejsze do zrobienia.

Mimo miejsca w dół trudniej dziś zakładać sens zagrania na spadek. W końcu cena zaliczyła już znaczną promocję. Z drugiej strony nie oznacza to też, że trzeba już teraz otwierać tzw. longi na wzrost.

Generalnie bardzo okazjonalnie i czysto prywatnie zagram na rynku surowców, metali itp. Niczego nie wykluczam w przyszłości, a przy okazji mogę opisać też instrumenty, których cena w jakimś stopniu dotyczy nawet rachunków domowych. Choć oczywiście liczy się też wpływ walutowy, czy polityka dostawców gazu.

Czy wg Ciebie mamy już wystarczająco tani gaz ziemny?

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *