Niełatwy start 2024 r. na DAX i SDAX

Niełatwy start 2024 r. na DAX i SDAX

Start 2024 r. na DAX i SDAX jest nieco skomplikowany. Dotychczas oba nie poprawiły grudniowych szczytów. Nadal ciąży słabsza kondycja niemieckiego rynku małych spółek względem tych dużych. A te pierwsze mają przecież co nadrabiać.

Tematyka:
a) trudne próby kontynuacji wzrostu DAX
b) prawie 2-letni opór na SDAX znowu blokuje

Start 2024 r. na DAX i SDAX: duże spółki

Z racji wolumenu posługuję się wykresem kontraktów na DAX tj. DY.F.

Górka grudniowa (i historyczna) została zaakcentowana:
a) świecą równowagi po wyższym starcie
b) ale z większym słupkiem wolumenu
Choć w przypadku kontraktów zawsze tydzień z dniem wygasania danej serii będzie podkreślony większą aktywnością:

DAX DY.F - 6.02.24

Tym niemniej spadek do II dekady stycznia miał raczej korekcyjny charakter. Obrona wsparcia +/- 16 570 punktów doprowadziła do kontry Byków.

Obecny tydzień dopiero wystartował, ale można wymagać poprawy kondycji, aby uzasadnić powrót do wzrostu. Chyba że w najlepszym wypadku pojawi się jakaś bardziej rozbudowana struktura. Tym niemniej maksimum 17 200 punktów musi zostać wybite prędzej czy później.

Cofnięcie od obecnych górek to ryzyko utraty niedawno skutecznego wsparcia i rozwoju spadku do najsilniejszej od jesieni 2023 r. postaci.

Formalnie obecny szczyt stanie się wtedy nowym oporem. Jeśli kurs w najbliższym czasie zaliczy jednak silniejszy wzrost, to dopiero czas wyznaczy nowe elementy tego typu.

Start 2024 r. na DAX i SDAX: małe spółki

Niestety nie mam instrumentu z wolumenem.

Wprawdzie na koniec ubiegłego roku kurs rynku małych firm zaliczył niewidziane od prawie 2 lat poziomy, ale nie przebił oporu +/- 14 000 punktów:

SDAX - 6.02.24

O ile DAX jest w pobliżu grudniowego szczytu, o tyle SDAX ma do niego niewielki dystans.

Ta różnica nie musi świadczyć na pewno o kontynuacji słabości SDAX w krótkim terminie, jednak w większym ujęciu jest nadal widoczna od ponad 2 la. Rynek dużych spółek odrobił z nawiązką prawie roczny spadek, a małych jest wciąż daleko w tyle i nie nadrabia strat w ostatnim czasie.

Najbliższe wsparcie to +/- 12 000 punktów, choć wyrysowałem wstępnie wyżej położony Trend. Jeśli DAX skręci w dół, to na SDAX będzie to pierwszy cel dla Niedźwiedzi.

Start 2024 r. na DAX i SDAX i co dalej?

Podstawowym na dziś wyzwaniem dla niemieckiego rynku akcji jest potwierdzenie, że spadek sprzed kilku tygodni to tylko krótka korekta.

Oczywiście rynek małych spółek ma dodatkowe wyzwanie. Zwykle w normalnej hossie mniejsze walory przy mniejszej płynności są w stanie osiągać lesze wyniki. Po prostu łatwiej podbić ich ceny, a tego obecnie nadal brakuje

Swoją drogą problemy gospodarcze w Niemczech jakoś nie przekładają się negatywnie na sam DAX, skoro kurs jest na historycznych poziomach.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *