Czy Niedźwiedzie na Budimex przejmują pałeczkę?
||

Czy Niedźwiedzie na Budimex przejmują pałeczkę?

Sierpień pokazał, że aktywowały się tzw. Niedźwiedzie na Budimex. Kolejny rekord cenowy stał się faktem, ale pojawił się większy problem. W dodatku, choć zysk netto za 2Q był lepszy od poprzedniego, to i jeden element wygenerował ostrzeżenie. Czy to sugeruje przynajmniej największe od 1,5 roku cofnięcie?

Tematyka:
a) informacje o spółce
b) Spadająca gwiazda i nie tylko
c) zysk większy niż w 1Q, ale…

Niedźwiedzie na Budimex: podstawy

Symbol: BDX

Zasadniczy indeks: mWIG40

Profil działalności: grupa budowlana, przedsiębiorstwo infrastrukturalno-usługowe

Dostępne na GPW instrumenty:
a) akcje
b) GPW ogłosiła niedawno nowe – kontrakty (FBDX)
c) produkty strukturyzowane
d) inne w zależności od biura/platformy

Niedźwiedzie na Budimex od strony technicznej

Zaczniemy od wykresu miesięcznego:

Budimex - wykres miesięczny - wrzesień 2023

Sierpień to ogromny skok wolumenu oraz biała Spadająca Gwiazda. Trudno w tym ujęciu po wzroście kursu określić to inaczej niż dystrybucja. Jako ciekawostkę można podać, że to największy słupek aktywności od 13 lat.

Kurs nigdy nie był tak wysoko, ale niewykluczone, że buduje się tu np. Kanał wzrostowy od dołków z 2018 r. Większe cofnięcie wstępnie potwierdziłoby ten układ. Przyda się oczywiście i utrzymanie dolnej granicy w przyszłości.

W ujęciu tygodniowym ostatnio kurs odbija od nowego wsparcia +/- 410,5 zł:

Budimex - wykres tygodniowy - wrzesień 2023

Jest jednak ryzyko, że ruch nie będzie skuteczną kontrą Byków i zbuduje się np. RGR na spadek. Układ ten wraz z elementami z interwału miesięcznego zagrozi przynajmniej czasowo popytowi na tym walorze.

W tym przypadku +/- 263 zł z miesięcznego będzie kluczowym wsparciem, które w czasie zostanie wzmocnione dolną granicą Kanału. Złamanie go zasygnalizuje największy od 5 lat spadek kursu.

Samo wyraźne cofnięcie od ok. 500 zł potwierdzi oporowy charakter tego rejonu cenowego w interwale miesięcznym. Wyżej kurs nie był, stąd brak elementów tego typu.

RSI wg:
a) miesięcznego jest za wysokie
b) tygodniowego nieco się wychłodziło po rekordowym poziomie

Warto dodać jeszcze, że BDX trafił do zagranicznego indeksu MSCI Poland, ale to i z tej okazji pojawił się… podażowy wolumen.

Plusy: brak czegoś poważnego

Minusy: kilka elementów podażowych

Niedźwiedzie na Budimex, a fundamenty

Od strony fundamentalnej firma zdobywa nowe umowy, a finansowo II kwartał był lepszy od poprzedniego (skonsolidowany zysk netto prawie 170,85 mln zł vs. prawie 110 mln zł).

Jak wyniki dają o sobie znać w przełożeniu na wskaźniki:
a) C/Z: 17,98 – mógłby się wychłodzić
b) C/Wk: 10,2 – przerośnięty

Ten drugi od dłuższego czasu wskazywał sam z siebie na jakieś przegrzanie. Jednak to w sierpniu wystrzelił na nowe historyczne rekordy, a wcześniej wynosił max. 7 i to była wieloletnia górka. Pod pewnymi kątami wyniki za 2Q nie były więc udane.

Raport za 3Q pojawi się 30 października.

Za świetny finansowo 2021 r. firma wypłaciła nie tylko dywidendę, ale i zaliczkę. Jednak od tamtego czasu brak tego typu dodatkowej formy i to mimo, że po I półroczu zyski wskazują na pierwszy rzut oka na możliwy lepszy sezon niż 2022.

W tym roku akcjonariusze otrzymali 17,99 zł na akcję za zyski z ubiegłego roku. Zwykle to jest temat na kalendarzową wiosnę.

Plusy: finansowo I półrocze lepiej niż rok temu, regularna dywidenda

Minusy: C/Wk oraz i tym razem brak zaliczki dywidendowej?

Co zrobią Niedźwiedzie na Budimex?

Wykresy pokazują (i mogą ukształtować dodatkowe) elementy ostrzegawcze. Od strony fundamentalnej problem (przynajmniej na razie) widać od strony wartości księgowej.

Walka za wszelką cenę o nowe rekordy cenowe może być pułapką na Byki, ale i sygnały podażowe muszą przecież być najpierw potwierdzone. Grunt, by ruchy popytu nie wskazywałyby na jego wyczerpanie w dłuższym terminie.

Tym niemniej to najlepsza okazja od przynajmniej 1,5 roku na większe cofnięcie. Nawet jeśli tylko w charakterze korekty w ramach budowanego Kanału. W końcu kurs ogólnie rośnie od wielu lat – nawet nie pokazanych tutaj na wykresie miesięcznym.

A czy rozpatruję obecnie inwestycje giełdowe w akcje tego waloru? O tym opowiem Ci w:
a) najbliższy czwartek rano w Biuletynie dla Czytelników Bloga
b) pełnej wersji planu MB-IG dla Abonentów

Co sądzisz o sytuacji i perspektywach tego waloru? A może chcesz o coś dopytać?


Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *