I kwartał na KGHM
||

I kwartał na KGHM: kłopoty przy Trendzie

Jaki na razie jest I kwartał na KGHM? W ostatnich miesiącach kurs zaliczył całkiem silną zwyżkę. Dotarł jednak do kluczowego ostatnio oporu długoterminowego. Przynajmniej pierwsze reakcje świadczą o skuteczności. A co z fundamentami? Czy ewentualny wzrost kosztów działalności spółki wpłynie negatywnie na zyski i nie tylko?

Tematyka analizy I kwartału na KGHM:
a) podstawy o spółce
b) jak głębokie będzie odbicia od oporu
c) wyzwania finansowe na przyszłość

I kwartał na KGHM: informacje

Symbol: KGH

Główny rynek: WIG20

Profil: górnictwo i hutnictwo głównie miedzi oraz srebra

Dostępne instrumenty na GPW:
a) akcje
b) kontrakty na akcje (FKGH)
c) produkty strukturyzowane
d) inne instrumenty w zależności od biura/platformy

I kwartał na KGHM: opór działa

Ogólnie od lat cena akcji porusza się w szerokim Kanale wzrostowym. Miejsca jest w nim dostatek, ale przez swoje granice ogranicza zwyżkę i spadek:

KGHM - luty 2023

Wyjście nad dołki z końca 2021 r. niewiele dało skoro kurs zatrzymał się przy Trendzie spadkowym od górek z 2021 r. Styczeń to generalnie próba gwałtownego ataku na ten opór, ale jak widać nieudana. Pojawił się nawet wyraźny górny cień. Luty póki co to obrona przed próbami cofnięcia, ale i brak sił na kolejny atak w górę. Lepsza byłaby już krótka, ale całkiem wyrazista korekta pod wzmocnienie Byków.

Chyba najgorszym wariantem byłyby ataki za wszelką cenę na Trend. Zwłaszcza gdy pojawią się akcenty podażowe w wolumenie, nawet widoczne w krótszych interwałach. Z drugiej strony to by zaś umożliwiło cofnięcie na dołki 8x zł pod kątem np. budowy Podwójnego dna. Przesunęłoby to właściwą zwyżkę w czasie, ale przełożyłoby się na lepszy wynik w długim terminie.

Plusy: brak czegoś poważnego

Minusy: opór działa

I kwartał na KGHM: poprzeczka na 6 mld zł

W 2021 r. spółka zarobiła na czysto ponad 6,15 mld zł. Pierwsze półrocze 2022 r. było wyśmienite (ponad 4 mld zł netto), ale w 3Q zysk kwartalny wyraźnie spadł (+1,1 mld zł). Na dzień dzisiejszy nie wiem jakie będą dane za ostatni kwartał ubiegłego sezonu. Wiemy, że raport za 2022 r. pojawi się 22 marca.

2023 r. to jednak spore wyzwania finansowe przez:
a) największą podwyżkę wynagrodzeń dla pracowników
b) podatek od kopalin po chwilowym obniżeniu wrócił do starej wysokości.

Wiemy też, że w ubiegłym roku spadła produkcja i sprzedaż surowców.

Swoją drogą – następne raporty tegoroczne zostaną opublikowane:
a) 17 maja za 1Q
b) 17 sierpnia za I półrocze
c) 15 listopada za 3Q
O ile nie zmienią się planowane daty.

Aktualnie podstawowe wskaźniki są atrakcyjne:
a) C/Z: 4,01
b) C/Wk: 0,83

Nie wypowiem się teraz w kwestii ewentualnej dywidendy. W ostatnich latach spółka wróciła do jej wypłat, choć jej wysokość jest daleka od poziomów znanych weteranom giełdowym.

Historia z ostatnich lat podpowiada, że temat powinien być załatwiony w całości jeszcze w I połowie wakacji.

Plusy: atrakcyjne wskaźniki

Minusy: wzrost kosztów i nie tylko

I kwartał na KGHM: podsumowanie

Od strony technicznej wyzwaniem jest bliskość oporu i ewentualne problemy z tym związane. W długim terminie mogą się one jednak przysłużyć inwestorom.

Często świetne zyski z danego roku są jednak wyzwaniem na przyszłość. Rekordy można pobić, ale bywa też, że przez lata pozostają nie do osiągnięcia.

Na razie popyt musi poradzić sobie z oporem. Z drugiej strony nawet tylko krótka korekta mogłaby być okazją do wzmocnienia kursu, ale…

Spore zyski od 2021 r. to wyzwanie na przyszłość. Trudno będzie o zarobek rzędu 6 mld zł rocznie jeśli np. nastąpi istotny wzrost kosztów.

Jestem ciekaw jak Ty oceniasz perspektywy z I kwartału na KGHM.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *