Spółki wypłacające dywidendy w styczniu 2024 r.
|

Spółki wypłacające dywidendy w styczniu 2024 r.

Które spółki z GPW i New Connect wypłacą dywidendy w styczniu 2024 r.? Początek roku kalendarzowego to specyficzny okres. Mimo że w większości wypadków ubiegły sezon finansowy jest zamknięty, to najpierw trzeba poczekać na raporty roczne. Za to kilka walorów może przelać na konta akcjonariuszy tzw. zaliczki.

Dziś w jednym styczniowych dywidendach:
a) kto?
b) ile?
c) kiedy?

Uwaga: ten wpis dotyczy walorów z GPW oraz New Connect.

Dywidendy w styczniu 2024 r., a konkrety

Trudno oczekiwać już Walnych, skoro nie ma jeszcze raportów rocznych ani rekomendacji zarządów.

Aktualnie nie występuje również sytuacja, w której zarząd rekomenduje zaliczkę, a rada jeszcze nie wydała pozytywnej opinii.

Dywidendy w styczniu 2024 r.

W 3 przypadkach tj.:
a) ATP
b) DEL
c) MZA

Wypłata dotyczy jeszcze zysków za 2022 r.. Niektóre spółki mogą mieć przyjęty rok obrotowy inny niż kalendarzowy, stąd późne zdawałoby się kluczowe terminy pod wypłaty.

W przypadku PKO BP mamy do czynienia z zaliczką za rok 2023, choć de facto dotyczy to jeszcze zysków za 2022 r. Po prostu KNF późno, ale ostatecznie wyraził brak zastrzeżeń, a bank przyjął taką formułę podziału zysku.

Na dzień publikacji artykułu można jeszcze załapać się na zaliczki z 4 spółek. Ale na zakup akcji pod te najbardziej atrakcyjne pod kątem stopy dywidendy jest już za późno.

W 2 przypadkach wypłata nastąpi dopiero w lutym.

Dywidendy w grudniu 2023 r.: pozostałe

Miesiąc dopiero się rozkręca, więc mogą jeszcze pojawić się jakieś propozycje zaliczkowe.

Trudno oczekiwać już publikacji raportów rocznych. To że firma opiera się na roku kalendarzowym nie oznacza, że po 31 grudnia ot tak publikuje raport. Potem mogą pojawić się stosowne rekomendacje zarządów, a na decyzje ZA przyjdzie jeszcze poczekać.

Nie przeszkadza to pojawieniu się jakichś komentarzy w mediach o bardzo wstępnej informacji dywidendowej. Nie oznacza to jeszcze nic konkretnego.

Niektóre spółki nawet mimo zysków nie mają polityki dzielenia się z nimi. Poza tym raczej trudno spodziewać się dywidendy po firmie, która poniosła straty. Chyba że wypłaci ją z tzw. kapitału rezerwowego/zapasowego. Zdarzają się takie przypadki.

A czy interesują Cię jakieś firmy dywidendowe na styczeń? A może w tym wpisie brakuje jakiejś informacji? Zostaw komentarz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *