Gdzie jest tegoroczny dołek na Pekao?
||

Gdzie jest tegoroczny dołek na Pekao?

Pytanie gdzie będzie dołek na Pekao w 2022 r. jest zasadne. Sama specyfika ruchu w tym roku może utrudniać typowanie na bieżąco jakiegoś zasięgu, a do dołków z 2020 r. droga daleka. Warto również zauważyć słabsze wyniki w 2Q i szacunkowy wpływ tzw. wakacji kredytowych na możliwości wypłaty dywidendy w 2023 r.

Tematyka analizy rozważań o dołku na Pekao:
a) kilka informacji
b) spadek kursu w specyficznej postaci
c) wyraźnie niższy zysk w 2Q

Dołek na Pekao: prezentacja

Ticker: PEO

Podstawowy rynek: WIG20

Profil: uniwersalny bank komercyjny

Dostępne dla inwestorów instrumenty:
a) akcje
b) kontrakty (FPEO)
c) produkty strukturyzowane
d) inne w zależności od biura/platformy

Dołek na Pekao: naprzemienne świece

Tak się akurat składa, że tym roku w nieparzystych miesiącach wypada większy spadek, a w parzystych wyhamowanie ataku podaży:

Pekao - wykres miesięczny - sierpień 2022

W marcu czy maju mamy największe od 2 lat wolumeny, ale popyt nie jest w stanie wygenerować na razie nawet wyraźnej korekty, nie mówiąc o hossie.

W przypadku tego banku mamy nawet większy kłopot, bo czy górki czerwcowe 2020 r. mogą być uznane za długoterminowe wsparcie? Teoretycznie jest więc droga otwarta na +/- 38,5 zł z 2009 r. To nie wyklucza budowy nowych elementów tego typu np. wynikających z krótszego interwału.

Plusy: co raz lepsza cena pod zakupy

Minusy: gdzie sygnały kupna?

Dołek na Pekao: niższy zysk, a w 3Q…

Znamy już wyniki za 2Q (+468,733 mln zł netto) i są o prawie połowę niższe niż te za 1Q. W dodatku pod tym kątem cały zeszły rok był wyraźnie lepszy. Skoro cofnięcie kursu nastąpiło mimo dobrych wcześniej wyników, to czy przy już słabszych miałby się ot tak zatrzymać?

Wskaźniki akurat są atrakcyjne:
a) C/Z: 6,42
b) C/Wk: 0,81

Wg szacunków banku (i z pierwszych danych) wakacje kredytowe mogą kosztować firmę 2,4 mld zł. To zostanie ujęte w III kwartale. Więcej dowiemy się z raportu 3 listopada.

Bank w sierpniu podzielił się zyskiem z 2021 r. tj. 4,3 zł/akcję. Ostatnie 2 lata (pomijając brak wypłaty w 2020 r.) są kwotowo słabsze niż poprzednio. Tyle że z uwagi na sytuację w bankach, kredyty frankowe itp. KNF wydaje zalecenia odnośnie dywidend i może hamować możliwości spółek z tego sektora. A skoro wakacje kredytowe obniżą wyniki banku, to nie wiemy co będzie w przyszłym roku pod tym kątem.

Plusy: atrakcyjne wskaźniki, regularna dywidenda

Minusy: m.in. niewiadoma odnośnie faktycznego wpływu wakacji kredytowych na wyniki

Dołek na Pekao: podsumowanie

Pusta przestrzeń na wykresie otwiera drogę na kolejne dołki tegoroczne. Niekoniecznie kurs musi odwiedzić aż tak niskie poziomy jak 13 lat temu, ale muszą wpierw pojawić się istotne sygnały do zatrzymania spadku.

Trzeba też pamiętać, że wakacje kredytowe wpływają na wyniki nie tylko PEO. W końcu znaczny udział w tym banku na PZU.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *