Czy TIM zniknie z GPW?
||

Czy TIM zniknie z GPW?

Czy prawdziwy weteran jakim jest spółka TIM zniknie z GPW po 25 latach notowań? Kurs 27 marca br. wystrzelił o ponad 28%. Nawet mimo komunikatu o zawieszenie polityki dywidendowej. Jest to jednak efekt innej informacji i zupełnie innego rodzaju. Czyli tzw. wezwania na akcję.

Tematyka rozważań, czy TIM zniknie z GPW:
a) co już wiemy?
b) pierwsze reakcje z rynku

TIM zniknie z GPW: znane szczegóły

Fega & Schmitt Elektrogroßhandel należąca do grupy Würth zamierza ogłosić tzw. wezwanie na akcję. Chce po prostu skupić od innych udziałowców 22 199 200 akcji TIM.

Wiemy, że firma planuje zapłacić za nie po 50,69 zł, ale nie znam jeszcze szczegółowych dat. To stanowi premię w wysokości:
a) odpowiednio 34,1%, 51,7% i 67,0% w stosunku do ostatniej ceny zamknięcia akcji poprzedzającej dzień ogłoszenia intencji Wezwania,
b) 3-miesięcznej średniej ceny ważonej wolumenem
c) 6-miesięcznej średniej ceny ważonej wolumenem akcji Spółki poprzedzającej ten dzień.
Cena akcji w Wezwaniu stanowi również premię w wysokości 93,8% do ostatniego kursu zamknięcia przed ogłoszeniem przez Spółkę przeglądu opcji strategicznych w dniu 22 sierpnia 2022 r.

Pojawiła się już informacja, że główni akcjonariusze TIM zobowiązali się do sprzedaży swoich akcji.

TIM zniknie z GPW: reakcja 27 marca i następstwa

Kurs zareagował entuzjastycznie, skoro tuż przed informacją wynosił 37,95 zł.

TIM - 29.03.23

Trudno jednak, by inwestorzy byli skłonni w tych warunkach sprzedawać akcje po np. 40 zł lub jeszcze taniej. Ci, którzy zrobili to w zeszłym tygodniu muszą teraz obejść się smakiem. W końcu zarobili mniej z tej inwestycji.

Czy tzw. wezwanie dojdzie do skutku? Jeśli F&SE skupi wystarczającą ilość akcji dającą prawa do 95% głosów na Walnym, to może ogłosić tzw. przymusowy wykup od reszty inwestorów.

TIM wydało zresztą już komunikat o zawieszeniu polityki dywidendowej. Inwestujący pod zarobek z tego tytułu mogą więc być rozczarowani. Zarząd jeszcze w listopadzie zdecydował o wypłacie tzw. zaliczki. Wygląda na to, że w obecnej sytuacji nie będzie już właściwej dywidendy.

TIM zniknie z GPW: co dalej?

Jedne spółki pojawiają się na GPW, inne znikają w tym czasie. Z pewnością historia notowań tego była bogata, choć w pierwszych latach trudna. Z drugiej strony obecni akcjonariusze mogli swojego czasu zainwestować po naprawdę dobrych cenach za akcje.

Sam rozważałem udział tego waloru w Planie MB-IG w określonych warunkach. Teraz nie mają już znaczenia. Czasem tak bywa, a są inni kandydaci z GPW pod inwestycje giełdowe.

Co sądzisz o tym, że potencjalnie TIM zniknie z GPW?


Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *