Obligacje po I kwartale: wiosna przed nami?

Obligacje po I kwartale: wiosna przed nami?

Jak prezentują się polskie obligacje po I kwartale br.? Mamy m.in. dodatni marzec na TBSP, czyli indeksie polskich obligacji zero- i stałokuponowych. Z powodu daty publikacji artykułu nie znam ostatecznego wyniku, ale budowany biały korpus raczej nie zostanie zmarnowany. Czy to zapowiada pozytywną wiosnę? A co z oprocentowaniem 10-letnich obligacji skarbowych? Wciąż powyżej 6%.

Tematyka analizy znaczenia marca na TBSP:
a) nowy rekord tegoroczny, choć nieutrzymany
b) oprocentowanie 10-latek tak nie spada

Obligacje po I kwartale: TBSP

Jak widać po niewielkim górnym cieniu pojawił się nawet nowy rekord w stosunku do szczytu z lutego:

TBSP - wykres miesięczny - 31 marzec 2023

Tym niemniej jeśli sierpień ubiegłego roku wyznaczał wsparcie +/- 1760 punktów, to popyt ogólnie utrzymał je. Zwykle to okazja do kontynuacji zwyżki.

Pomijając efektowne miesiące – lipiec i listopad 2023 r. trudno będzie o taką dynamikę. W końcu to rynek obligacji, ale jak widać za ostatni rok pojawiają się czasem silniejsze w danym okresie ruchy cenowe.

Kurs po drodze na szczyty przy ok. 2040 punktów nie ma oporów.

Obligacje po I kwartale: nadal powyżej 6% na 10PLY.B

Oprocentowanie 10-letnich obligacjach skarbowych nadal oscyluje powyżej 6%:

10PLY.B - wykres miesięczny - 31 marzec 2023

Niewiele to więc odbiega zachowaniem w tym roku od TBSP. Kurs tego indeksu jest jednak na teoretycznie lepszych poziomach niż oprocentowanie 10PLY.B od wakacji 2022 r.

Obligacje po I kwartale: jaka będzie wiosna?

Pytanie, czy to TBSP pozornie porusza się z większą siłą, czy oprocentowanie i „10-latek” zejdzie lata moment w stronę 5%?

Przydatny byłby przy okazji spadek inflacji i zapowiedzi, a nawet decyzje o obniżkach stóp procentowych. Ten temat ciągle jest odsuwany w czasie przez RPP. W końcu Rada późno zareagowała podwyżkami stóp, więc nie chce zaryzykować z wyjściem przed szereg w kwestii ich obniżek.

Jeśli pewna siła ogólna TBSP jest tylko pozorowana, to inwestorzy mogą doczekać się lepszych cen pod ewentualne inwestycje giełdowe.

W obligacje skarbowe można inwestować na przeróżne sposoby. Jednym z nich jest zakup certyfikatów ETFBTBSP nastawionych na wzrost indeksu TBSP. Opisałem go zresztą w odpowiednich PDF dostępnych dla Stałych Czytelników Bloga, czy Abonentów.

Jak oceniasz sytuację na polskich obligacjach po I kwartale br.?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *