Czy Dolar (USD) pokona opór?

Czy Dolar (USD) pokona opór?

Od tego czy Dolar (USD) pokona opór zależy dalsze umacnianie się amerykańskiej waluty. Nie jest to oczywiście obligatoryjne na najbliższe tygodnie zadanie. W końcu sporo zależy też od m.in. dalszego spadku na parze walutowej EURUSD, które w tym roku zachowuje się szczególnie specyficznie.

Tematyka:
a) kluczem +/- 105
b) EURUSD z największym spadkiem, ale…

Dolar (USD) wg indeksu DX.F

Indeks DX.F pokazuje ogólnie relacje z 8 innymi walutami:

Dolar DX.F - wykres tygodniowy - 14.09.23

Jeszcze latem kurs odrobił tegoroczne wcześniejsze straty, skoro ponownie zawitał na poziom +/- 105. W tym roku działa on jako opór, który skutecznie blokował poprzednie 2 odbicia. Z drugiej strony podaż nie potrafiła tego wykorzystać, by rozpędzić spadek i zdecydowanie poprawiać dołki.

Choć jak na razie brak sukcesu Byków w postaci przebicia, to szansa nie są przekreślone. Nawet dość wyraziste cofnięcie i oddanie części zwyżki w charakterze korekty mogłoby sygnalizować wzmocnienie na później. W tym ujęciu mowa o formacji oRGR, której skuteczność umocniłaby szanse Dolara na osiągniecie dodatniego wyniku w tym roku.

Czy popyt zechce jednak wziąć opór „z marszu”? Wtedy musiałby uważać, by nie skończyło się to np. budową sygnału podobnego do tego ze szczytu 2022 r. Tam czarna świeca z większym górnym cieniem i sporym wolumenem sygnalizowała kłopoty i zmianę kierunku.

Formalnie najbliższe klasyczne wsparcie to dołek tegoroczny +/- 99,5.

Dolar (USD) wg EURUSD

Nie tak łatwo w interwale tygodniowym wyznaczyć klasycznie opory czy wsparcia tegoroczne na EURUSD:

EURUSD - wykres tygodniowy - 14.09.23

Zresztą samo zachowanie na tej parze walutowej jest specyficzne. Choćby w porównaniu z ostatnim kwartałem 2022 r.

Wiemy, że w przeciwieństwie do poprzedniego obecne cofnięcie jest dłuższe niż 100% w stosunku do pierwszego w tym roku spadku.

Mamy jednak 8 ogólnych tygodni na minusie. Jednak słabsze odbicie mogłoby mieć choćby charakter korekty ostatniego cofnięcia, co stanowiłoby wzmocnienie dla podaży.

Co zrobi Dolar (USD)?

Co ciekawe krótkoterminowa zmiana kierunku na EURUSD na wzrostowy mogłaby się zbiec w czasie z cofnięciem pod budowę prawego ramienia na oRGR. Póki co to są dość luźne scenariusze.

Najpierw istotne będzie zachowanie kursu przy obecnych rejonach cenowych. Czy pojawią się w międzyczasie sygnały do (kolejnej w tym roku) zmiany kierunku – tym razem z mocniejszym efektem.

Najbardziej skomplikowanym wariantem będzie z pewnością powrót do tegorocznej tendencji, czyli:
a) ogólnie wzrostu EURUSD, ale z oddaniem dużej części ruchu w międzyczasie
b) kolejna obrona oporu +/- 105 na DX.F i w efekcie cofnięcie, choć z brakiem trwałej poprawy dołka tegorocznego.

Choć ze względu na niewielkie znaczenie USDPLN to Dolar ogólnie ma związek z zachowaniem tej pary walutowej. Ona zaś wpływa na ruchy polskiego indeksu WIG20. Te zaś analizuję w innych komentarzach rynkowych.

Bezpośrednio nie inwestuję na rynku walutowym (poza czysto prywatnymi zagraniami). Trudno jednak lekceważyć jego wpływ na rynki akcyjne. Stąd warto od czasu do czasu przejrzeć, a nawet opisać co dzieje się i tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *