Czy akcje Ciech znikną z GPW?
||

Czy akcje Ciech znikną z GPW?

Czy posiadasz w portfelu akcje Ciech? Największy inwestor chce ogłosić tzw. wezwanie. Czy ta firma, która jest notowana na GPW od 18 lat, zniknie na dobre z GPW? Oczywiście sam zamiar nie musi dość do skutku, zwłaszcza gdy innym udziałowcom nie spodoba się proponowana cena za ich pozycje. Co konkretnie wiadomo w tym temacie?

Tematyka analizy wezwania na akcje Ciech:
a) informacje o spółce
b) o czym już wiemy w kwestii wezwania?
c) czy analiza spółki traci na znaczeniu?

Akcje Ciech: informacje

Skrót: CIE:

Główny rynek: indeks mWIG40

Podstawowa działalność: posiada zakłady w kilku krajach. Oferuje i eksportuje produkty chemiczne mające zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu.

Dostępne dla inwestorów instrumenty:
a) akcje
b) kontrakty na akcje (FCIE)
c) produkty strukturyzowane
d) inne w zależności od platformy/biura

Wezwanie na akcje Ciech: znane szczegóły

O czym mówią przepisy obowiązujące od 30 maja 2022 r.:
a) obligatoryjne wezwanie po przekroczeniu 50% udziału we wszystkich głosach
b) wezwanie dotyczy wszystkich pozostałych udziałów
c) cena nie może być niższa niż cena jaką wzywający i podmioty wobec niego dominujące oraz zależne wypłacili wcześniej, nabywając pośrednio akcje, w okresie 12 miesięcy poprzedzających przekazanie do KNF stosownego zawiadomienia dotyczącego ogłaszanego wezwania.

Obecny posiadacz ponad 51% akcji (KI Chemistry) chce zaproponować 49 zł za akcję. Co oznacza:
a) 29,3% premii wobec średniej ceny akcji spółki na GPW ważonej wolumenem obrotu z ostatnich 6 miesięcy
b) 14,9% premii wobec średniej ceny z ostatnich trzech miesięcy.
c) 3% premię wobec kursu zamknięcia z ostatniej sesji na GPW poprzedzającej przekazanie zawiadomienia o zamiarze ogłoszenia wezwania

To dopiero wstępna propozycja, gdyż nie zostały jeszcze podane daty odnośnie przeprowadzania całej operacji. Wiemy jednak, że wzywający dąży do tego, by móc przeprowadzić przymusowy wykup akcji po osiągnięciu progu 95% wszystkich głosów.

Wezwanie na akcje Ciech: wysoka cena na starcie

W momencie gdy piszę ten artykuł cena z potencjalnego wezwania nie jest zbyt atrakcyjna:

Ciech - luty 2023

W końcu w piątek na zamknięciu była niżej ledwie o kilka procent. Natomiast już start sesji 13 lutego to wystrzał o prawie 5,5%.

Abstrahując od informacji – kurs mierzy się ze szczytem 2021 r. +/- 48,5 zł. Z perspektywy interwału miesięcznego trudno mówić o formalnym przebiciu, skoro za nami dopiero I dekada lutego.

Nie wiemy również jakie będą ostateczne warunki i jak to wpłynie na dalsze zachowania wyceny. W przypadku np. słabego zainteresowania spółka może podnieść cenę z wezwania. Jednak póki co z tego powodu aspekty techniczne wykresu schodzą na dalszy plan. Te fundamentalne również.

Wezwanie na akcje Ciech: co dalej?

Nie wiemy czy wezwanie dojdzie do skutku, czy inni udziałowcy będą zainteresowani sprzedażą akcji. Trudno jednak na dzień dzisiejszy rozpatrywać jakieś plany inwestycji giełdowych w akcje, skoro typowe w analizie elementy tracą (chwilowo, czy definitywnie) na znaczeniu.

To raczej problem w ocenie dla już obecnych akcjonariuszy. Zależy to też od tego po ile oni kupowali akcje, na co liczyli, co zrobią inne instytucje itp.

Z pewnością samo pojęcie „atrakcyjne” jest tu względne. Wzywający chciałby skupić akcje jak najtaniej. Ci, którzy zaś mieliby się ich pozbyć chcieliby zarobić jak najwięcej. Oczywiście dla kogoś kto kupił akcje u progu ostatniej zwyżki zysk mógłby być wystarczający. Ten kto je nabył np. w czwartek lub nawet powyżej 50 zł nie miałby raczej powodów do satysfakcji. Trudno jednak by wszyscy byli zadowoleni.

A co Ty sądzisz o potencjalnym wezwaniu na akcje Ciech?

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *