Wskaźniki a indeksy GPW: 3 wskazówki
Tematyka analizy zachowań wskaźników a indeksów GPW:
a) C/Z na mWIG40 spada przed szczytem indeksu
b) Wartość C/Wk 1,5 to już problem dla sWIG80
c) wystrzał C/Z problemem dla WIG20
Wskaźniki a indeksy GPW: C/Z vs. mWIG40
Dlaczego akurat wskaźnik Cena do Zysku?
Od kilkunastu lat mamy pewien schemat:
a) C/Z lubi wystrzelić nad poziomy osiągane przez mWIG40
b) ale nie to jest już problemem dla zwyżki indeksu
Problem pojawia się w momencie, gdy C/Z już się schładza. Dopiero po jakimś czasie od cofnięcia indeks zalicza lokalną górkę.
Czyli można jeszcze przez jakiś czas spokojnie zarabiać, ale warto mieć na uwadze zwiększony poziom ryzyka inwestycyjnego.
Wskaźniki a indeksy GPW: C/Z vs. WIG20
Zdarzają się podobne przypadki jak dla mWIG40, ale…
Tu generalnie warto obserwować sytuację, w której C/Z bije górki WIG20. Z pewnością warto wtedy wstrzymać się z zakupami i czekać na lepsze warunki.
Wskaźniki a indeksy GPW: C/Wk vs. sWIG80
Przyjmuje się, że górna granica atrakcyjności wskaźnika C/Wk to 1, choć niektórzy uważają, że to 1,5.
Tymczasem badając relację tego wskaźnika z indeksem małych spółek dostrzeżemy, że na tle poprzedników wartość wcale nie wystrzeli z poziomem nad wzrostem indeksu.
Nie widać tego na tym wykresie, ale wskaźnik ledwo przekroczy wartość 1,5 i sWIG80 ma przynajmniej czasowy problem ze zwyżką. Kończy się to mniejszym lub większym cofnięciem.
Wskaźniki a indeksy GPW: podsumowanie
Jak widać niekoniecznie sam wysoki poziom C/Z, czy C/Wk może być problemem. W końcu czy Cena do wartości księgowej 1,5 jest sama świadczy o groźnym przegrzaniu?
Warto zwrócić uwagę na pewne schematy, które przydają się w określeniu wzrostu ryzyka inwestycyjnego w stosunku do dotychczasowego. Można przez to np. wstrzymać się z nowymi inwestycjami giełdowymi na jakiś czas. Prezentem w czasie będzie niższa cena i spokojniejsze otoczenie.