Jaki jest wpływ TSUE na Pekao?
||

Jaki jest wpływ TSUE na Pekao?

Jak wpłynęło TSUE na Pekao w ostatnim czasie? PEO samo nie udzielało kredytów frankowych, ale po wchłonięciu większości BPH przejęło przy okazji część jego portfela. Wyrok nie jest korzystny dla banków. Tym niemniej kurs tej spółki zalicza nowy rekord tegoroczny.

Tematyka analizy skutków TSUE na Pekao:
a) prezentacja
b) opór testowany
c) świetny 1Q

TSUE na Pekao: informacje o banku

Skrót: PEO

Podstawowy rynek: indeks WIG20

Profil działalności: uniwersalny bank komercyjny

Dostępne na GPW instrumenty:
a) akcje
b) kontrakty (FPEO)
c) produkty strukturyzowane
d) inne w zależności od biura/platformy

TSUE na Pekao: na drodze Byków

Druga faza wzrostów zapoczątkowana jesienią 2022 r. nie jest (jeszcze?) tak silna jak pierwsza i pokonany dystans jest krótszy o ok. 1/3:

Pekao - wykres tygodniowy - 26.06.23

Zresztą faza nr 1 trwała 15 tygodni. Obecna rozpoczęta w marcu br. czasowo już jest podobna. Można więc zastanawiać się, czy to nie pewna słabość popytu.

Wskaźnik RSI był niedawno tak wysoki jak u progu kształtowania się górki w I kwartale 2021 r.

Popyt na razie nie odpuszcza, a dotychczas wiosna cechowała się raczej słabymi cofnięciami. Tym niemniej opór +/- 112 zł wymaga przebicia, by otwarła się droga na nowe szczyty w tym sezonie. Czy Byki odpuszczą sobie na krótko działania pozwalając na słabsze cofniecie na wsparcie +/- 102,5 zł?

Większe kłopoty w efekcie określałyby cały ruch ogólny jako Klin. Nawet przy prawidłowości tego założenia sam układ miałby sporą szerokość.

Plusy: w sumie próby (?) wypłaszczenia odbicia od oporu

Minusy: Opór bądź co bądź działa

TSUE na Pekao: wyniki i dywidenda

Pod kątem osiągniętego zysku netto 1Q br. był świetny. Spółka zarobiła niecałe 1,5 mld zł. To wyśmienity wynik, choć i poprzeczka postawiona wysoko na następne kwartały.

Wskaźniki są dość atrakcyjne, choć oczywiście mogłyby się wychłodzić:
a) C/Z: 12,6
b) C/Wk: 1,13

Udany miniony kwartał był pewną poduszką finansową dla banku. Brak poważnych przeciwwskazań ze strony KNF umożliwia wypłatę dywidendy w tym roku. A konkretnie:
a) 5,42 zł/akcję
b) ostatni dzień do zakupów akcji to 30 czerwca
c) wypłata nastąpi 18 lipca

Nie mam jeszcze jakichś informacji, czy władze PEO podjęły jakieś decyzje w związku z wyrokiem TSUE. Pewną niewiadomą jest także sprawa z tzw. wakacjami kredytowymi.

Plusy: świetny 1Q, regularna dywidenda

Minusy: świetny wynik to także wyzwanie na przyszłość

TSUE na Pekao: co dalej?

Zobaczymy czy PEO będzie zmuszone do jakichś konkretnych działań w związku z faktycznymi skutkami wyroku TSUE. Są jednak banki z większymi portfelami kredytów frankowych, stąd i wyzwanie byłoby w tej sprawie większe.

Przekonamy się jak kurs spisze się w związku z ogólną koniecznością przebicia oporu. Czy popyt bez większego cofnięcia okaże się wystarczająco silny?

Co sądzisz o sytuacji na tej spółce?

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *