Czy Byki przebiły Trend na S&P500?

Czy Byki przebiły Trend na S&P500?

Formalnie trend na S&P500 ma charakter ogólny spadkowy i to już od ponad roku. Styczeń br. to trzeci miesiąc z rzędu, w którym Byki walczą o przebicie (lub nie) kluczowego układu o tym charakterze. Sprawa wydaje się być bardziej skomplikowana z perspektywy wykresu krótkoterminowego. Dlaczego i co z tego wynika?

Tematyka analizy Trendu na S&P500:
a) zasada „do 3 razy sztuka”?
b) lokalny opór blokuje zwyżkę

Trend na S&P500 z perspektywy długoterminowej

Stosunkowo niewielka akumulacja z jesieni ubiegłego roku wystarczyła do zatrzymania (na jakiś czas?) spadków:

S&P500 - wykres miesięczny - luty 2023

Jeśli od szczytu z 2021 r. +/- 4800 punktów pociągniemy linię skośną, to istotny punkt jest właśnie atakowany i… Tyle że samo pozorne wyjście nad Trend nie musi wystarczyć. Lokalnie można dostrzec krótkoterminowy opór (o czym za chwilę).

Wolumen generalnie opada, ale też sama akumulacja nie była tak wyrazista jak np. w latach 2009, czy 2020. To może nie wystarczyć Bykom do długoterminowej kontynuacji zwyżki.

Pewien szarpany styl spadku nie wyklucza szans popytu na powodzenie, ale pułapkowy charakter wybicia może skutkować negacją i co najmniej retestem ubiegłorocznego dołka. A to już poziom +/- 3550 punktów, choć wcale nie musi się na tym zakończyć.

Formalnie do samego szczytu w tym interwale brak oporów.

Trend na S&P500 z perspektywy krótkoterminowej

Niewielka górka z września 2022 r. sprawia kolejny raz kłopot inwestorom grającym na zwyżkę:

Jak widać drobna górka od września sprawia (na razie) kolejny raz kłopot:

S&P500 - wykres dzienny - luty 2023

W ostatni piątek pojawiła się nawet świeca z górnym cieniem, a w poniedziałek…

Czy „z”, czy „bez” cofnięcia na lokalny Trend wzrostowy – wspomniany już opór musi zostać przebity, aby można było mówić o kontynuacji zwyżki.

Nieudane próby lub tym bardziej te z ekstra podażowymi sygnałami i dystrybucją skutkować będą nawet większym niż w II połowie grudnia cofnięciem. Można powiedzieć, że zwyżka musiałaby być wtedy budowana od nowa.

Trend na S&P500: przybije, czy nie przebije?

Znacznie lepiej byłoby Bykom dopuścić do jakiejś korekty od styczniowej górki, zebrać dodatkowe udziały na rynku i przeprowadzić kontrę. Jeśli bowiem okaże się, że styczniowa zwyżka jest tylko falą wtórną po jesiennym ruchu, to sytuacja Byków skomplikuje się także w dłuższym terminie.

Najbliższe sesje mogą być więc niezmiernie istotne nie tylko z krótkoterminowego punktu widzenia.

Przyglądamy się temu rynkowi z perspektywy inwestycji giełdowych w ETF dostępne na GPW. Choć oczywiście dostępna jest szersza gama instrumentów.

Czy Twoim zdaniem ponad roczny spadkowy Trend na S&P500 zostanie przełamany na dłużej? Podyskutujmy w komentarzach.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *