Czy DAX wróci na szczyt?

Czy DAX wróci na szczyt?

Czy wycena DY.F, czyli kontraktów terminowych na DAX wróci na szczyt sprzed ponad roku? Po formalnie 11-miesięcznym spadku wystarczyły ledwie 4, by odrobić już 78% strat. Czy dzięki temu nastąpił powrót hossy na rynek naszego zachodniego sąsiada? Wykres dzienny jakoś tego nie potwierdza.

Tematyka rozważań czy DAX wraca na szczyt:
a) styczeń udany wynikowo, ale…
b) czy to zwyżka za wszelką cenę i czym to grozi?

Z uwagi na dostępny wolumen omawiam wykresy kontraktów na DAX (DY.F), a nie samego indeksu DAX.

DAX wróci na szczyt: opadający wolumen

Od ustanowienia jesiennego dołka zwyżka postępuje, ale na opadającym wolumenie:

DAX DY.F - wykres miesięczny - luty 2023

Kurs bez wzmocnienia oRGR-em zbliża się do szczytów przy 16000 punktów. Atak jest możliwy, ale przy aktywności podaży może być pułapką. To sugerowałoby cofnięcie i to co najmniej na dołki ubiegłoroczne.

Od lat zwyżka przebiega w Kanale wzrostowym, choć jak widać ogranicza to nieco ruch w obie strony. Trzeba też mieć na uwadze to, że granice:
a) górna rozchodzi się już ze szczytem
b) dolna dochodzi do nowego wsparcia +/- 12 000 punktów.

Zdarzały się na różnych rynkach przypadki, że Byki doprowadziły do poprawienia rekordów, ale odbiły się od wznoszącego się oporu. Zwyżka miała więc pułapkowy charakter.

Potencjalna w przyszłości strefa podwójnego wsparcia ma za zadanie hamować podaż. Przebicie skupiska nabierze więc tym bardziej charakteru spadkowego dla rynku.

DAX wróci na szczyt: jak w grudniu?

Sekwencja z II połowy listopada 2022 r. wydaje się być powtarzana i teraz:

DAX DY.F - wykres dzienny - luty 2023

Jakość zwyżki uległa pogorszeniu, więc efektem było cofnięcie. W ostatnich dniach zwyżka jest równie słaba. Choć kurs nadal się broni, to bez dynamiki sytuacja może ulec pogorszeniu.

Grudzień to pewne perturbacje w związku z kwartalnym rozliczeniem kontraktów. Tyle że w styczniu nie ma tego księgowego obciążenia. Potwierdzenie słabości popytu mogą być tym razem poważniejsze.

Specyficzne i nierówne górki ze spadku sprzed jesieni 2022 r. utrudniają wyznaczenie najbliższych i wiarygodnych oporów. Przy okazji najbliższym wsparciem jest wkrótce wzmocniony przez lokalny Trend wzrostowy poziom +/- 14 900 punktów.

DAX wróci na szczyt: ryzyko

Zwykle z uwagi na słabość zwyżki korekta jest jak najbardziej naturalna. Pewnym problemem jest to, że obecna słabość pojawiła się stosunkowo wcześnie. II faza zwyżki zaczęła się w styczniu, a już pojawił się problem. Popyt zamiast spisywać się lepiej na tym etapie ryzykuje większe problemy.

Wzrost za wszelką cenę miałby charakter podażowej pułapki z konsekwencjami spadkowymi na przyszłość. Samo cofnięcie sprzyja planom MB-IG zakupieniu np ETF na wzrost DAX.

A czy wg Ciebie DAX wróci na szczyt? Jeśli masz jakieś pytania lub uwagi, to zostaw komentarz.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *