Jak spisują się surowce w listopadzie?

Jak spisują się surowce w listopadzie?

Jak po mieszanym październiku spisują się surowce w listopadzie br.? Oczywiście „surowce” to dość ogólne określenie na grupę instrumentów, które zostaną przedstawione w dzisiejszym komentarzu. Ogólnie (poza wyjątkami) wydaje się, że od paru tygodni widać pewien marazm.

Rzut okiem na tygodniowe wykresy:
a) ropy naftowej
b) gazu ziemnego
c) miedzi
d) srebra
e) złota
f) pszenicy

Surowce w listopadzie: ropa naftowa

Wykres kontraktów CL.F:

Ropa - listopad 2023

Najbliższe wsparcie +/- 82 USD może formalnie w tym tygodniu zostać skasowane. Nie neguje to jeszcze matematycznie możliwości budowy oRGR i powrotu do trendu wzrostowego z lata br., ale Byki musiałyby kontratakować już teraz.

Przez ogólny spadek od paru tygodni karty są w rękach Niedźwiedzi i jeśli podtrzymają swój animusz, to docelowo w pierwszej kolejności czekać będzie retest dołka +/- 64 USD.

Surowce w listopadzie: gaz ziemny

Wykres kontraktów NG.F:

Gaz - listopad 2023

Ogólnie od pół roku zwyżka „jakoś” postępuje. Możemy przyjąć założenie o ruchu w dość wąskim Kanale. Jednak po ewentualnym wybiciu dołem podwójnego (na dziś) wsparcia +/- 3 USD świadczyłby o tylko korekcyjnym charakterze półrocznego wzrostu.

Nawet brak przebicia w najbliższych tygodniach nie wskaże na konkretną hossę, jeśli wzrosty będą ograniczane jak dotychczas.

Surowce w listopadzie: miedź

Wykres kontraktów HG.F:

Miedź - listopad 2023

Nadal próby wyjścia z marazmu nie kończą się ani sukcesem popytu, ani podaży. Tegoroczny dołek +/- 361 USD nadal spisuje się jako wsparcie i chroni przed skutkami przebicia Trendu wzrostowego od 2020 r.

Z drugiej strony Byki ponownie mają kłopot z Trendem spadkowym z 2022 r., ale czy tym razem Niedźwiedzie to wykorzystają? Jeśli tak, to formalnie skasują wzrosty od dołka wakacyjnego z ubiegłego roku.

Surowce w listopadzie: srebro

Wykres kontraktów SI.F:

Srebro - listopad 2023

Utrata budowanego Kanału wzrostowego doprowadziła póki co do tylko niewielkiej i nietrwałej poprawy dołka lipcowego.

Z drugiej strony próby odbicia są od paru tygodni stopowane i dla Byków zapewne lepszym rozwiązaniem byłby najpierw retest październikowego +/- 2130 USD pod budowę Podwójnego dna.

Paradoksalnie patrząc po historii pewna mordęga tegoroczna i brak konkretnego kierunku nie są w tym przypadku niczym nowym. Czy lepiej było po osiągnięciu szczytu w wakacje 2020 r., a nawet jeszcze wcześniej (choć nie widać tego na tym wykresie)?

Surowce w listopadzie: złoto

Wykres kontraktów GC.F:

Złoto - listopad 2023

W samym październiku ruch ożywił się o tyle, że po dynamicznym spadku nastąpiła silniejsza kontra Byków. Jednak od paru tygodni zwyżka jest przystopowana i kurs cofa się pod psychologiczny poziom 2000 USD.

W sumie i tak to komponuje się jakoś z konsolidacyjnym kilkuletnim Trójkątem rozszerzającym. Choć jeszcze nie wyklucza prób ataku na opory +/- 2050 USD, skoro podaż zakończyła spadek bez odwiedzin dolnej granicy układu. Ta zaś schodzi jesienią pod poziom 1600 USD.

Surowce w listopadzie: pszenica

Wykres kontraktów ZW.F:

Pszenica - listopad 2023

Utrata wsparcia przy +/- 580 USD nie zniechęciła Byków do prób odbicia. Tyle że wspomniany poziom działa teraz skutecznie jako opór i do budowy zwyżki jest potrzebne jego przełamanie.

Czy podaż może się w końcu pokusić o zejście pod 500 USD? To dałoby najniższe ceny od 3 lat. Ale niewykluczone, że od kilkunastu miesięcy ruch jest względnie ustabilizowany w ramach Kanału. Bez jego wybicia dołem trudno będzie więc o dynamiczne zejście ceny.

Póki jednak ruch trwa w Kanale, to i zdolności popytu będą ograniczane jak od połowy wakacji 2022 r.

Surowce w listopadzie i co dalej?

Oczywiście punkt widzenia zależy od punktu siedzenia i np. ropa w aktualnie spisuje się gorzej na tle np. gazu. W ostatnich tygodniach różne próby określenia trwalszego kierunku są w mniejszym lub większym stopniu hamowane w większości omówionych dziś przypadków. To ogranicza bieżące osiągnięcia zarobków do ruchów bardzo krótkoterminowych.

Ów hamulec raczej nie wpływa na zmniejszenie inflacji, choć nie działa też póki co i w drugą stronę.

Na polskiej GPW są dostępne różne instrumenty:
a) produkty strukturyzowane na wzrost czy spadek
b) pierwszy ETC na złoto
Ewentualnie dostępne są różne kontrakty na rachunkach maklerskich, czy platformach inwestycyjnych.

Osobiście nie prowadzę oficjalnie inwestycji giełdowych w surowce. Jednak warto od czasu do czasu zwracać uwagę, choćby pod kątem planów inwestycyjnych w firmy, które są z nimi powiązane.

A co sądzisz o sytuacji na tym rynku?

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *