Stopa dywidendy: jak obliczyć?
|

Stopa dywidendy: jak obliczyć?

Sama stopa dywidendy to iloraz wysokości dywidendy i aktualnego kursu giełdowego. Trzeba jednak pamiętać, że w rzeczywistości dla każdego inwestora jej wysokość może być inna. Jeśli z inwestycjami giełdowymi celujesz również lub głównie w akcje spółek dzielących się zyskiem, to dla Ciebie wszystko zależy od tego po ile faktycznie kupiłeś akcje.

Artykuł o różnicach między:
a) nominalną
b) rzeczywistą
stopą zwrotu.

Nominalna stopa dywidendy

Zasadniczo cena akcji spółek z GPW zmienia się podczas każdej sesji giełdowej. Nominalna stopa również. W końcu jest ona oparta w połowie właśnie na zmiennej cenie akcji.

Sama stopa zwrotu mówi Ci na jaki zwrot możesz aktualnie liczyć w przypadku nabycia akcji właśnie w danym momencie.

Dla przykładu: jeśli ktoś chce właśnie kupić akcje PZU pod dywidendę 2,4 zł/akcję, to obecna cena wynosi 38,54 zł, czyli nominalna stopa zwrotu wynosi aktualnie prawie 6,23%.

Jednak cena do godziny 17:00 może ulec zmianie. Przy:
a) wzroście stopa spadnie
b) spadku stopa wzrośnie
i tak każdego dnia aż do ogłoszonego ostatniego dnia pod zakupy akcji. Po nim zmienność cen nie będzie mieć już żadnego znaczenia, gdyż nie będzie można już kupić akcji pod aktualną dywidendę.

Dla inwestora dywidendowego opłacą się tańsze zakupy, gdyż już przy pierwszej wypłacie otrzyma większy zwrot z zainwestowanego kapitału.

Jednak dla Ciebie jako inwestora ważniejsza będzie rzeczywista stopa dywidendy.

Rzeczywista stopa dywidendy

Dla odmiany rzeczywista stopa jest stałą wielkością. Nie liczy się tu zmieniająca się cena akcji, czy to, czy można jeszcze kupić akcje.

Jeśli kupiłeś akcje wspomnianego PZU po 36 zł, to ta wartość będzie stałą wielkością dla aktualnej dywidendy przy wyliczeniu stopy zwrotu. W tym wypadku będzie to ok. 6,66%. Zmiana ceny na rynku nie będzie miała żadnego znaczenia, lecz cena z Twoich zakupów.

Jeśli kupiłeś akcje po 41 zł, to Twoja stopa zwrotu wynosi ok. 5,85%. Czyli mniej niż aktualna nominalna i nie ulegnie ona zmianie. W pewnym sensie Twoja stopa będzie faktycznie większa dopiero wtedy, gdy do ostatniego dnia zakupów akcji pod tegoroczną dywidendę cena akcji PZU wzrośnie na ponad 41 zł. Ale jakie to ma znaczenie?

Stopa dywidendy w teorii i praktyce

Oczywiście jeśli w przyszłych latach wspomniane przykładowo PZU będzie wypłacać dywidendę, to i w tym wypadku faktyczna dla Ciebie stopa zwrotu będzie w części zależeć od faktycznej ceny Twoich zakupów. Nominalna i w następnych latach będzie się różnić każdego dnia przy zmianie ceny na rynku.

Może być i tak, że dokonasz roszad w portfelu. Dokupisz akcje, potem np. część sprzedaż. Wówczas będzie się liczyć średnia cena Twojego zakupu.

Można powiedzieć więc, że nominalna stopa zwrotu jest najbardziej istotna dla tych, którzy dopiero chcą kupić akcje. Rzeczywista – dla tych, którzy już je mają.

W specjalnym artykule o dywidendach w danym roku prezentuję dane, w tym m.in. wysokość nominalnej stopy zwrotu.


Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *