Czy ropa naftowa WTI będzie jeszcze tańsza?

Czy ropa naftowa WTI będzie jeszcze tańsza?

Formalnie od marcowych szczytów amerykańska ropa naftowa WTI zalicza solidne cofnięcie. Zważywszy na trudności z przebiciem 2 oporów i dystrybucję spadek cen jest naturalny. Kurs nie tylko w długim terminie walczy jeszcze o utrzymanie 2-letniego trendu wzrostowego.

Tematyka analizy ropy naftowej WTI:
a) wybicie z Kanału dołem?
b) AB = CD ostatnią szansą dla Byków?

Ropa naftowa WTI na wykresie miesięcznym

W analizie marcowej zwracałem uwagę na to, że wykorzystanie wystrzału „wojennego” do dystrybucji i jednoczesnym ataku na 2 opory może skończyć się problemami:

Ropa naftowa CL.F - wykres miesięczny - wrzesień 2022

Często w przypadku takich formacji jak Kanały nieudane wybicie jednej granicy skutkują atakami o wybicie tej drugiej. W tym wypadku dolnej Kanału wzrostowego.

Mamy dopiero I dekadę września, stąd do końca nic nie jest przesądzone. Tym niemniej odrobienie strat, dolny cień i biały korpus świecy z większym wolumenem mógłby jeszcze uratować Byki.

Brak skutecznej kontry popytu będzie skutkować w pierwszej kolejności kontynuacją cofnięcia na wsparcie +/- 65,x dolarów.

Ropa naftowa WTI na wykresie tygodniowym

Szansą dla popytu jest osłabienie spadku. W jaki sposób?

Ropa naftowa CL.F - wykres tygodniowy - wrzesień 2022

Wykorzystanie górki jesiennej 2021 +/- 83 dolary oraz określenie spadku od marca jako tzw. AB = CD. Potrzebne są jeszcze odpowiednie świece popytowe i większy skok wolumenu.

Czy to „deska ratunkowa” dla Byków?

Ropa naftowa WTI: podsumowanie

Oczywiście kontrakty na amerykańską ropę WTI to jeden z instrumentów. Są w końcu różne gatunki ropy, ale też trudno oczekiwać przeciwnych trendów na nich.

Sam spadek cen ropy jako wciąż ważnego surowca paliwowego wpłynie nie tylko na portfele inwestorów. Dotyczyć będzie również inflacji, która w różnej sile dotyczy różnych państw ze świata.

Podaż na pierwszy rzut oka ma lepsze karty. To popyt musiałby się teraz wykazać siłą, aby powstrzymać największy spadek od wiosny 2020 r.

Akurat nie handlujemy oficjalnie na surowcach. Zresztą w polskich realiach trzeba mieć też na uwadze np. kurs dolara. Z drugiej strony jest kilka spółek paliwowych na GPW i wciąż jedną mamy na podglądzie pod kątem długoterminowych inwestycji giełdowych w akcje.

A jak Ty oceniasz sytuację na ropie naftowej?

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *