Ropa naftowa pod lupą

Ropa naftowa pod lupą

Dziś ropa naftowa pod lupą. Z dłuższej czasowo perspektywy można się zastanawiać, czy zachowanie cenowe wskazuje na dalszą konsolidację, czy raczej są sygnały jakiegoś ożywienia. Dotyczy to zresztą zarówno gatunku Brent (spod dna M. Północnego), czy amerykańskiej WTI.

Tematyka:
a) wykres miesięczny ropy WTI (CL.F)
b) wykres miesięczny ropy Brent (CB.F)

Ropa naftowa pod lupą: WTI

Przyglądamy się zachowaniom kursu wg kontraktów CL.F:

Ropa naftowa CL.F - wykres miesięczny - październik 2024

Nie tak łatwo ustalić dokładny charakter konsolidacji. Poprzednio przyjąłem założenie o możliwym Trójkącie symetrycznym. W tym ujęciu kurs wybił go dołem i trafił w okolice wsparcia pamiętającego jeszcze szczyty z 2019 r. +/- 64,2 USD.

Pierwsze reakcje obronne były jeszcze we wrześniu, skoro mamy dolny cień na świecy. Październik dopiero się rozkręca, choć mamy na razie odbicie.

Gdyby wzrost miał przy okazji charakter korekty, to prędzej czy później nastąpiłoby przebicie wsparcia i ruch na nowe dołki w tym 10-leciu.

Sprawa może być jednak nieco bardziej skomplikowana, jeśli popyt nie odda pola i przygotuje ruch na co najmniej ubiegłoroczne szczyty. To już okolice +/- 92,5 USD.

Ropa naftowa pod lupą: Brent

Trudno oczekiwać zupełnie innych wskazań z wykresu kontraktów CB.F, choć „diabeł tkwi w szczegółach:

Ropa naftowa CB.F - wykres miesięczny - październik 2024

Po pierwsze – wsparcie to rejon +/- 68.

Po drugie – kurs już teraz mierzy się z dolną granicą wybitego dołem Trójkąta.

Po trzecie – szczyt ubiegłoroczny to +/- 94.

Tu na pewno znacząco w tym roku rośnie wolumen, jednak czy przełoży się to w końcu na większy ruch cenowy?

Ropa naftowa pod lupą i co dalej?

Jeśli konsolidacje w obu przypadkach były wybitymi dołem Trójkątami symetrycznymi, to i tak podaż musi przebić w końcu najbliższe wsparcia.

W sumie specyficzny ruch na ropie zaczął się jeszcze w II połowie 2022 r. i nie zawsze musi mieć to konkretną formę jakiegoś układu. Tym niemniej póki co najdłuższy czasowo wzrost/spadek miał od 2 lat charakter raptem kilku miesięcy.

Ostatnie próby odbicia mogą być reakcją na konflikt bliskowschodni. Tu też pewne rzeczy mogą zależeć, czy jakaś eskalacja będzie mieć krótkoterminowy charakter, czy jednak dłuższy i większy.

W moim przypadku inwestycje giełdowe nie dotyczą bezpośrednio surowców. Trudno jednak nie brać pod uwagę ich zachowań i urozmaicać czasem treść Bloga o pewne obserwacje.

A co sądzisz o sytuacji na ropie? Zostaw komentarz.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *