Czy kupimy akcje PZU po 19 zł?
||

Czy kupimy akcje PZU po 19 zł?

Czy kupić PZU po 19 zł? Akcje są niemal tak tanie jak na dołku marcowym, gdyż cena ponownie schodzi pod 30 zł. to wcale nie musi być koniec, jeśli potwierdzi się, że Byki nie wykorzystają słabości podaży z ostatnich miesięcy. Inwestorzy mogą jeszcze załapać się na dywidendę 2022, ale… zysk za 2Q mógł być rozczarowaniem, a to nie wszystko. Czy to doprowadzi do spadku na poziomy niewidziane od 2 lat?

Tematyka analizy wariantu PZU po 19 zł:
a) krótka prezentacja
b) zmarnowane wybicie?
c) wyniki, wskaźniki, dywidenda
d) co dalej: kiedy kupimy akcje długoterminowo?

PZU po 19 zł: podstawy

Symbol: PZU

Główny indeks giełdowy: WIG20

Profil: grupa finansowa (przede wszystkim ubezpieczenia)

Dostępne instrumenty finansowe:
a) akcje
b) kontrakty (FPZU)
c) produkty strukturyzowane
d) inne w zależności od biura/platformy

PZU po 19 zł od strony wykresów

Mimo marcowego słupka wolumenu, licznych dolnych cieni i przy stopowaniu spadku w okolicach 30 zł sierpień to zmarnowanie prób odbicia:

PZU - wykres miesięczny - sierpień 2022

Świeca nie jest jeszcze zakończona, ale na razie mamy czarny korpus z górnym cieniem.

PZU - wykres tygodniowy - sierpień 2022

W interwale tygodniowym popyt zaprzepaścił wybicie Trendu spadkowego oraz dodatkowo Trójkąta zniżkującego.

Wsparcie +/- 28 zł nie jest jeszcze przebite, ale trudno na razie określić jakiś sensowny wariant popytowy np. w krótkim terminie.

Trudno na razie ocenić potencjalną rolę chwilowego dołka z I kwartału 2021 r. Tyle że najbliższe wsparcie jest dopiero w okolicach +/- 19 zł.

PZU po 19 zł od strony fundamentów

Grupa opublikowała wyniki finansowe za I półrocze. Wynika z nich również, że zarobiła na czysto +722 mln zł. Konsensus zakładał, że może to być nawet +839 mln zł netto.

Raport za 3Q pojawi się natomiast 24 listopada.

Generalnie wpływ ogólny wyników na podstawowe wskaźniki wygląda następująco:
a) C/Z: 7,83 – atrakcyjne
b) C/Wk: 1,65 – mogłoby się wychłodzić.

Tzw. wakacje kredytowe mogą wpłynąć na wyniki spółki. Mimo że grupa nie jest bankiem, to jest głównym lub znacznym udziałowcem:
a) Pekao
b) Alior
Wstępnie szacowany wpływ na wyniki to 2,748 mld zł. Zresztą zapowiedziano, że część tej kwoty będzie ujęta już w I półroczu.

Spółka, pomijając rok 2020, regularnie dzieli się zyskiem z akcjonariuszami. Walne jeszcze w czerwcu uchwaliło 1,94 zł/akcję. Akcje trzeba nabyć maksymalnie 27 września, a wypłata nastąpi 20 października.

Za wcześnie oczywiście na konkretne deklaracje pod kątem dywidendy 2023, ale… Wg członka zarządu Tomasza Kulika firma widzi potencjał na atrakcyjną dywidendę. Jeśli rekomendacja KNF będzie podobna do tej na obecny sezon, to może zostać wykorzystane również 1,3 mld zł z kapitału zapasowego. Walne zapewne będzie późną wiosną lub na początku lata przyszłego roku, więc jest jeszcze sporo czasu na samą rekomendację władz spółki.

PZU po 19 zł: co dalej?

Firma zakłada za ten rok zarobek 3,4 mld zł netto, co byłby jednym ze słabszych zysków w ostatnich latach. Okoliczności są jednak trudne, ale mimo to może udać się zaplanowana wypłata dywidendy za 2022 r.

Generalnie mieliśmy jakąś akumulację w marcu. W dodatku wyhamowanie rozpędu podaży sprzyjało przynajmniej krótkoterminowemu odbiciu. Tyle że (nie bez „pomocy” otoczenia) na razie sierpień jest zmarnowany. W długim terminie jest więc przestrzeń w dół, nawet jeśli ruch były przerywany lokalnymi korektami.

Gdy pojawi się dodatkowa akumulacja, a nawet większa, to wtedy będzie można myśleć o zakupach. Jest miejsce nawet na dolną granicę Kanału, która dziś prawie doszła do 20 zł.

Wstępnie zakładałem możliwość długoterminowych zakupów w okolicach 30 zł, ale… Na razie jednak przeprowadziliśmy tylko krótkoterminową stratną transakcję. Na dzień dzisiejszy więcej wskazuje na to, że inwestycje giełdowe w akcje rozpoczniemy poniżej dotychczasowych dołków tegorocznych. O ile oczywiście pojawi się coś więcej niż tylko promocja cenowa.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *