Obligacje skarbowe poniżej 6%
Tematyka analizy obligacji skarbowych poniżej 6%:
a) to wcale nie jest przesądzone
b) wiosna na TBSP
Obligacje skarbowe poniżej 6%: 10PLY.B
Oprocentowanie zmiennych 10-letnich obligacji skarbowych zaliczyło szczyt jeszcze jesienią 2022 r. powyżej 8%:
Wykres liniowy nie pokazuje kilku tegorocznych prób zejścia pod poziom 6%. Jednak utrzymanie kierunku spadkowego spadkowego utrwali tę tendencję. Przy okazji wpłynie na spadek kosztów obsługi polskiego długu.
- Przeczytaj: Nowy indeks obligacji GPWB-BWZ
Zapewne sporo będzie też zależeć od tego co będzie się działo w tym czasie z inflacją i jakie będą decyzje RPP odnośnie stóp procentowych.
Obligacje skarbowe poniżej 6%: TBSP
Indeks obligacji zero- i stałokuponowych zalicza wiosenną zwyżkę:
Wprawdzie tempo nie jest tak imponujące jak np. w listopadzie, ale też generalnie na obligacjach ruchy bieżące nie są zbyt silne w przeciwieństwie do np. akcji.
Tym niemniej już mamy kolejne rekordy i poziomy niewidziane od końca 2021 r. Jednak do końca maja jest jeszcze szmat czasu.
Zauważalny jest większy wolumen, choć pojawił się bliżej końca kwietnia. Ten majowy na początku drugiej dekady miesiąca już jest niemały, jeśli zwrócić uwagę na wielkość słupków za ostatni rok.
Obligacje skarbowe poniżej 6%: co dalej?
W minionych dniach RPP utrzymała stopy na niezmienionym poziomie. Trwa to zresztą od dłuższego czasu. Ale kiedy pojawią się decyzje o obniżce stóp? W końcu to wpływa nie tylko na obligacje, ale np. koszty kredytu dla zwykłego Kowalskiego. Z tego co powiedział ostatnio prezes Glapiński nie ma jeszcze rozmów na temat samego zakończenia podwyżek stóp.
- Przeczytaj: Charakterystyka ETF (wersja blogowa)
- Przeczytaj: Charakterystyka ETF (wersja abonamentowa)
Czy wg Ciebie obligacje skarbowe poniżej 6% znajdą się na dłużej?