Koniec ETFBWTECH na GPW

Koniec ETFBWTECH na GPW

4 października pojawiła się informacja zapowiadająca koniec ETFBWTECH, czyli ETF na ogólnie rzecz biorąc spółki technologiczne z GPW. Z jednej strony szkoda, gdyż znika jeden z instrumentów, a z drugiej na jego miejsce pojawi się inny tego typu.

Tematyka:
a) krótko o starym ETF
b) nie tyle nowość, co zmiana

Koniec ETFBWTECH: czy jest (był)?

ETF tego typu odzwierciedlał jak najbardziej wiernie zachowania indeksu WIGtechTR, czyli indeksu, który:
a) obejmuje spółki z szerokorozumianej branży technologicznej
b) uwzględnia np. odcięcie dywidendy od kursów spółek dzielących się zyskiem z inwestorami

Pierwsze notowania odbyły się 7 czerwca 2021 r., a od 29 grudnia zastąpi go inny ETF.

Jak podała Beta powodem jest to, że jak na 2 lata notowań aktywa wciąż były poniżej 10 mln zł, co sprawiało, że ten instrument wyraźnie odstawał od innych w jej ofercie.

Życie.

Koniec ETFBWTECH, a nowy ETF

Nowy ETF o nazwie BETA ETF Gotówkowy wystartuje właśnie 29 grudnia br. Zapewne dlatego, że dokonywane transakcje będą już księgowane na nowy rok podatkowy. Stąd bez sensu byłyby jakieś ostatnie ruchy na starym ETF w obecnym roku księgowane już na nowy sezon.

Instrument będzie naśladować indeks GPWB Poland Goveremment Floating Rate Bond (GPWB-BWZ). Obejmuje on rządowe obligacje skarbowe o zmiennym oprocentowaniu.

Wg Bety tłumaczy to wzrostem zainteresowania polskimi obligacjami, a przez ich charakter będzie np. niższa opłata za zarządzanie.

Ten kto posiada stary ETF nie musi dokonywać zmian w swoim portfelu. Jeśli nie zrobi nic, to jego inwestycje zostaną automatycznie przekwalifikowane do nowego ETF Gotówkowego.

Więcej informacji jest dostępnych w ogłoszeniu z 29 września br.

Koniec ETFBWTECH i co dalej?

Tak to bywa.

Szczerze mówiąc osobiście czekałem na lepsze ceny tego ETF na WIGtechTR pod możliwość dłuższych w terminie inwestycji giełdowych. Prezentowałem w końcu plan (np. w lipcu) na zakup tego instrumentu. Formalnie zawieszam nieodwracalnie udział ETFBWTECH.

W odpowiednim momencie opiszę nowy, a raczej zmieniony stary, instrument. Z uwagi na potrzebne mi jeszcze pewne informacje wstrzymam się z przygotowaniem i publikacją tego materiału.

Dotychczas mieliśmy notowane ETFBTBSP na obligacje zero- i stałokuponowe. Czy będę zainteresowany rynkiem obligacji zmiennych? Zobaczymy. Na razie „nie mówię tak, nie mówię nie”. Jakby co, to z pewnością przygotuję plan, a i być może zakupię kiedyś do portfela.

Co sądzisz o tej zmianie na rynku ETF? Czy interesujesz się obligacjami skarbowymi?


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *