KGHM we wrześniu na plus?
||

KGHM we wrześniu na plus?

Jak spisuje się KGHM we wrześniu br.? Kurs dotychczas w tym sezonie marnował zarówno próby wzrostu jak i spadku. Przynajmniej do września nie pomagały wyniki finansowe, choć czy są już ujęte w cenie?

Tematyka:
a) podstawy o spółce
b) próba wyrwania się z marazmu
c) +580 mln zł netto to dużo, czy mało?

Informacje o KGHM we wrześniu

Symbol: KGH

Główny indeks: WIG20

Profil działalności: górnictwo i hutnictwo głównie miedzi oraz srebra

Dostępne na GPW instrumenty finansowe:
a) akcje
b) kontrakty na akcje (FKGH)
c) produkty strukturyzowane
d) inne instrumenty w zależności od biura/platformy

Wykres KGHM we wrześniu

Najczęściej pojawiającymi się świecami w tym sezonie są te z górnymi lub dolnymi cieniami:

KGHM - wykres miesięczny - wrzesień 2025

Pokazuje to jasno nieudane próby wyrwania się z marazmu. Akurat po kwietniowej z akcentem wolumenu i dolnym cieniem Byki mogły liczyć na coś więcej. We wrześniu jest możliwość budowy białego prostokąta określającego wzrost Póki jednak miesiąc trwa, póty sprawa nie jest przesądzona. W końcu zarówno lipiec jak i sierpień też były do pewnego momentu udane.

Generalnie od pół roku spada wolumen, choć wrzesień będzie zapewne lepszy niż sierpień.

Ewentualną szansą dla podaży jest lokalny RGR za ostatnie lata. Nie może jednak dopuścić do skutecznego ataku na opór +/- 161 zł. Musiałaby więc zakończyć potencjalną zwyżkę niżej.

Kluczowe wsparcie to dołki za ostatnie 2 lata, choć trudniej doprecyzować poziom. Przyjmiemy ok. 105 zł.

Przypomnę, że kurs generalnie porusza się w lekko wzrostowym Kanale. Obie granice są daleko od siebie:
a) dolna dopiero dochodzi do ok. 80 zł
b) górna jest na ponad 200 zł

Plusy: akcent wolumenu z kwietnia

Minusy: generalnie marazm

Fundamenty KGHM we wrześniu

Te 10-lecie jest zmienne pod kątem np. skonsolidowanego zysku netto. Bywało i bardzo dobrze (ponad 6 mld zł na plus w 2021 r.) i słabiej (prawie -3,7 mld zł w 2023 r.).

Po pierwszym półroczu obecnego sezonu jest zysk, ale to tylko:
a) +330 mln zł w 1Q
b) +250 mln zł w 2Q

Konsensus KGHM za 2Q2025

2Q był rozczarowujący przynajmniej pod pewnymi kątami w porównaniu z rynkowymi oczekiwaniami.

Trudno jednak mówić o przeroście podstawowych wskaźników:
a) C/Z 11,72
b) C/Wk 0,87

Co dalej – więcej dowiemy się 13 listopada z raportu za 3Q.

W tym 10-leciu spółka wróciła do wypłaty dywidend, ale:
a) za 2024 r. rekomendowano brak wypłaty
b) a nawet za 2023 r. wypłacono pieniądze z tzw. kapitału zapasowego

Po zapewne rozczarowującym nieco I półroczu trudno na razie bym optymistą w kwestii wypłat za 2025 r. Jednak niczego nie przesądzajmy na zapas.

Z ostatnich ciekawostek:
a) KGHM International zawarł z grupą rdzennej ludności Atikameksheng Anishnawbek porozumienie dot. działalności kanadyjskiej kopalni Victoria

Plusy: C/Wk

Minusy: brak dywidendy w tym sezonie

Jaki będzie wynik KGHM we wrześniu?

Jeśli finansowo sezon na razie nie zachwyca, to zobaczymy czy wrzesień powie, że trudniejszy okres spółka może mieć za sobą. Choć i w wakacje były jakieś próby ożywienia kursu. W dłuższym terminie nie chodzi jednak o chwilową zwyżkę.

Czy masz pytania lub jakieś uwagi o KGHM pod inwestycje giełdowe w akcje? Podyskutujmy w komentarzach.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *