Na co wskazuje indeks WIG20 na marzec 2023 roku?

Na co wskazuje indeks WIG20 na marzec 2023?

Przed jakimi szansami i zagrożeniami stoi indeks WIG20 na marzec 2023 r.? Luty w części doprowadził do skasowania styczniowej zwyżki. Czy to oznacza większy spadek? Wykres dzienny sugeruje, że jest możliwość odbicia. Jednak ważne będzie to, czy oznacza to powrót do kontynuacji zwyżki, czy jest tylko wykończeniem przed większym spadkiem.

Tematyka analizy indeksu WIG20 na marzec:
a) charakter ruchu od jesieni 2022 r.
b) obrona wsparć, więc…
c) co pokazują wskaźniki?

Indeks WIG20 na marzec: wykresy

Styczeń to świeca z małym górnym cieniem i w krótszym interwale z pewnymi akcentami dystrybucyjnymi. Luty jak na razie to mały czarny korpus i nie wykluczone, że będzie najmniejszy od ładnych paru lat wolumen.

Paradoksalnie ciekawszy jest wykres tygodniowy, gdyż mamy ogólnie:

Indeks WIG20 - wykres tygodniowy - marzec 2023
Wykres tygodniowy WIG20
Indeks WIG20 - wykres dzienny - marzec 2023
Wykres dzienny WIG20

a) zwyżkę od października na opadającym wolumenie
b) lokalne akcenty dystrybucyjne np. na świecach równowagi

Na ostatnim spadku wolumen wydaje się opadać stąd pytanie, czy popyt stać na odbicie w górę i jakiej to będzie jakości. Charakter wykończeniowy i tzw. fali wtórnej z np. jeszcze słabszym ruchem niż ten z I dekady miesiąca mógłby rozkręcić podaż.

Tu problemem byłoby przede wszystkim zejście pod umowne 1750 punktów. Jeśli to nastąpi, to potwierdzi formalnie, że II faza zwyżki dołków ubiegłorocznych była słabsza niż ta I faza jesienna. W hossie zwykle jest na odwrót, gdyż świadczy to o rozkręcaniu się Byków.

Wykres dzienny na pierwszy rzut oka jest dziwny. Mamy dość wymęczony spadek, choć trzeba zauważyć dość liczne czarne prostokąty. Zwłaszcza w lutym odbicia miały charakter np. świec z górnymi cieniami lub wyższych startów sesji, z których nic popytowego nie wynikło.

Formalnie tegoroczny szczyt +/- 1950 punktów jest nowym oporem.

W II połowie minionego tygodnia kurs próbuje odbić, choć mamy niewielką aktywność wolumenu. Z uwagi na bliskość wsparcia +/- 1785 punktów lepsze byłoby podpuszczanie podaży na kolejne ataki na wsparcie i budowanie np. świec z dolnymi cieniami z akcentem wolumenu.

Zwyżka w podobnym stylu co w ostatnich dniach będzie kłopotliwa i sprzyjałaby Niedźwiedziom.

Indeks WIG20 na marzec: wskaźniki

Pomocniczo wykres miesięczny indeksu WIG20:

Indeks WIG20 - wykres miesięczny - marzec 2023

C/Z jest mimo zwyżki od jesieni nadal całkiem atrakcyjne, choć sezon publikacji raportów za 2022 r. dopiero się rozkręca.

Wskaźnik C/Z  WIG20 - wykres miesięczny - marzec 2023

Czy głównym celem podaży będzie na dzień dzisiejszy ubiegłoroczny dołek +/- 1350 punktów? Jeśli jednak w tym ujęciu poziom ok. 20 punktów i wyżej jest ostrzegawczy, to daleko jeszcze do niego.

A swoją drogą indeks dalej jest cenowo atrakcyjny jak np. w 2016 r. czy lepszy niż na dołkach w 2020 r.

C/Wk jest od lat dalekie szczytami od poziomu z np. 2007 r.

Wskaźnik C/Wk WIG20 - wykres miesięczny - marzec 2023

Tyle tylko, że jeśli +/- 1,75 jest poziomem podażowym, to kurs jest stosunkowo blisko tego rejonu.

Przypomnę też, że dołek ubiegłoroczny pod 1,25 był formalnie najwyżej położonym dołkiem tego wskaźnika w porównaniu z innymi dołkami i w ujęciu z dołkiem indeksu.

Indeks WIG20 na marzec: podsumowanie

Wprawdzie ogólnie wykres nie potwierdza siły popytu, tym niemniej krótkoterminowo popyt podejmuje działania na zwyżkę indeksu. Kluczem będzie jednak jej charakter. Jeśli będzie mieć strukturę wykończeniową jako tzw. falę wtórną, to wówczas podaż powinna przejąć pałeczkę na dłużej.

Jestem ciekaw Twojej opinii odnośnie perspektyw indeksu WIG20 na marzec br.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *