Indeks obligacji TBSP z nowym rekordem

Indeks obligacji TBSP z nowym rekordem

Indeks obligacji TBSP dzięki udanemu czerwcowi zalicza poziomy niewidziane od końca 2021 r. Zapewne jest to związane z ogólnymi oczekiwaniami na dalszy spadek inflacji i oprocentowania polskich obligacji w ogóle. A jak wyglądamy pod tym kątem na tle Zachodu?

Tematyka raportu o indeksie obligacji TBSP:
a) TBSP górą w czerwcu
b) oprocentowanie polskich 10-latek spada…
c) … w przeciwieństwie do tych z Zachodu

Indeks obligacji TBSP z wykresu długoterminowego

TBSP - lipiec 2023

Trudno liczyć na tak efektowny rajd jak np. za lipiec, czy listopad 2022 r. W końcu to obligacje i dynamika nie jest zwykle cechą rynku tego typu. Tym niemniej Podwójne dno jest póki co dalej realizowane, choć oczywiście nie znamy dziś końcowego wyniku z lipca.

Warto obserwować czy nieco dwuznaczny wolumen przede wszystkie z maja na świecy równowagi po wzroście zostanie czymś dodatkowym potwierdzony. W tym wypadku niełatwo byłoby o szybsze odwiedziny psychologicznego poziomu 2000 punktów.

Z drugiej strony nawet zwyżka indeksu przed 2021 r. była przerywana lokalnymi korektami, czy etapami np. bocznymi. Najbliższe wsparcie na wykresie to +/- 1760 punktów.

Indeks obligacji TBSP vs. obligacje zmienne

TBSP to rynek obligacji zero- i stałokuponowych. A jak wygląda sytuacja z perspektywy oprocentowania obligacji zmiennych np. 10-latek?

10PLY B. - lipiec 2023

To wykres liniowy, stąd ostateczną wartość poznamy po ostatniej sesji lipca. Tym niemniej jak na razie kurs jest nawet na nowym dołku tegorocznym, a w tym roku pewnym punktem granicznym wydaje się poziom 6%.

Oczywiście w kwestii oprocentowania polskiego długo na pewno pomogłyby obniżki stóp procentowych, ale kiedy takie nastąpią? Na to pytanie wciąż nie ma jednoznacznej odpowiedzi ze strony Rady Polityki Pieniężnej. Formalnie wciąż nie ogłoszono oficjalnie nawet zakończenia cyklu podwyżek. Bądź co bądź krajowa inflacja nadal znacznie odbiega od poziomu stóp.

Indeks obligacji TBSP: a inne rynki?

Warto tu raczej porównać nie tyle samo TBSP, co oprocentowanie krajowych tzw. 10-latek 10PLY.B (czarne) z:

PL US DE - lipiec 2023

a) amerykańskimi 10USY.B (pomarańczowe)
b) niemieckimi 10DEY.B (zielone)

Daje się zauważyć, że ogólnie w 2Q 2023 r. oprocentowanie obligacje:
a) polskie spadło
b) Zachodu wzrosło

Swoją drogą koszty długu tych krajów są jednak wciąż wyraźnie niższe niż polskiego:
a) USA ok. 3,85%
b) Niemcy 2,4x%
c) Polska ok. 5,7x%

Indeks obligacji TBSP: podsumowanie

Oczywiście będziemy czekać na dalszy spadek oprocentowania polskiego długu, a przy okazji wzrostu wartości indeksu TBSP. Sporo w tej kwestii wyjaśni inflacja w następnych miesiącach i potencjalne decyzje RPP.

W polskie obligacje z rynku TBSP można inwestować m.in. przez ETFBTBSP.

A jak Ty szacujesz zachowanie indeksu obligacji TBSP?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *