Krótka historia notowań STS Holding
||

Krótka historia notowań STS Holding

Czy STS Holding zniknie z GPW? Na pierwszy rzut oka przypadek wydaje się być kuriozalny, gdyż spółka debiutowała na GPW pod koniec 2021 r. Sprawa jest bardziej złożona gdyż to dotychczasowi główni udziałowcy (ok. 70%) zgadzają się sprzedać swoje akcje spółce Entein CEE. Przy okazji będzie się to wiązać z tzw. wezwaniem na akcje.

Wiemy, że:
a) formalnie samo wezwanie ma być ogłoszone w I połowie lipca
b) cena w wezwaniu wynosi 24,8 zł, stąd wczorajszy wyskok kursu w górę
c) jeśli nic nie stanie na przeszkodzie (np. organy antymonopolowe), to nabycie ma być sfinalizowane w 3Q 2023 r.

STS Holding - wykres dzienny - 14.06.23

Cena z wezwania wynika z założenia, że STS:
a) nie wypłaci np. deklarowanej dywidendy za 2022 r. (0,55 zł/akcję)
b) nie będzie nawet rekomendacji zaliczki za 2023 r.

Nie jest wykluczone, że nie uda się skupić wszystkich akcje. Trzeba jednak pamiętać, że:

a) jest wtedy możliwy tzw. przymusowy wykup, jeśli wzywający przekroczy swoim udziałem 95% wszystkich głosów. W końcu nie jest powiedziane, że akcje sprzedadzą tylko główni udziałowcy.

b) jeśli ostateczny udział Entein będzie jednak nieco mniejszy, to zapewne spadnie płynność wolumenu transakcji. W skrajnym przypadku trudniej będzie o sensowną analizę zachowań kursu. Może się nawet okazać, że głównym handlującym akcjami tego waloru będzie inwestor indywidualny. Dodatkowo spółka notowana obecne w mWIG40 jako tzw. średni walor może zostać przesunięta do tylko ogólnego WIG.

Oczywiście wezwanie na akcje będzie różnie postrzegane przez poszczególnych inwestorów. Jednym proponowana cena może wystarczyć do zaksięgowania zarobku. Zwłaszcza gdy kupili akcje na dołkach historycznych. Mniej zadowoleni będą ci, którzy zainwestowali tuż po debiucie i trzymali udziały do teraz. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Trudno mi obecnie przypomnieć sobie podobny przypadek (ewentualnej) równie krótkiej historii notowań co STS Holding. A przynajmniej taki, który dotyczy firmy tej wielkości. A Tobie?


Podobne posty

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *