Banki po wyroku TSUE
Tematyka analizy sytuacji ogólnej banków po wyroku TSUE:
a) co z finansami?
b) a na wykresie…
Banki po wyroku TSUE: podstawowe skutki
Można spodziewać się wzrostu liczby pozwów. Zakładam, że wzrośnie nawet czas toczonych spraw przy większej liczbie chętnych klientów.
Nie jestem ekspertem, więc nie obliczę tutaj wysokości pieniężnej ewentualnych skutków wyroków dla poszczególnych banków. Zresztą szacunki z branży liczone w miliardach złotych, to niekoniecznie ostateczna i faktyczna wysokość. Wcześniej banki zawiązywały mniejsze lub większe rezerwy finansowe z tego tytułu i nie tylko. Oczywiście sytuacja każdego podmiotu była inna.
Zresztą już od wczoraj pojawiły się opinie m.in. z KNF, ZBP, czy nawet zarządzających niektórych banków wyrażające różne obawy o przyszłą kondycję sektora. Tym bardziej, że są jeszcze inne wyzwania w tym roku, które wpłyną na finanse spółek z tej branży.
Zapewne w jakiejś części skutki finansowe z potencjalnie przegranych spraw instytucje zechcą przerzucić na klientów w postaci podwyżek różnych opłat (konta, karty itp.).
Z punktu widzenia inwestora giełdowego na wstępie może się to odbić np. w temacie wypłaty dywidendy. Są przecież banki:
a) którym KNF zaleciła wstrzymanie się z podziałem zysku (PKO BP, Santander Bank Polska).
b) które same z siebie na razie nie wydały nawet stosownej rekomendacji (ING).
Niekorzystny rozwój sytuacji sprzyja negatywnemu nastawieniu przynajmniej części z nich w tej kwestii. W dodatku: czy tylko w tym roku?
Banki po wyroku TSUE: ujęte w cenie?
Sam wyrok nie był w sumie zaskoczeniem, lecz potwierdzeniem negatywnej opinii tzw. Rzecznika. Ta zaś pojawiła się jednak w połowie lutego i w zdecydowanej większości przypadków wyrok TSUE jest w pewnym sensie czystą formalnością.
Jak widać po mniej więcej miesięcznym spadku kurs sektora WIG-Banki zaliczył do dziś solidną zwyżkę.
W ostatnich dniach musiał jednak bronić się przed spadkiem (dolny cień), choć budowa świecy tygodniowej jeszcze trwa. Technicznie są 2 wyzwania:
a) opór pod 8000 punktów
b) RSI najwyższe od górki styczniowej, czy przełomu lat 2021/2022
Obecny tydzień to również tzw. 3 wiedźmy. Nie jest więc do końca wiadome czy i jak bardzo kursy akcji spółek z tego sektora nie są „ustawiane” pod wygaśnięcie serii kontraktów. Stąd też kluczowe będzie zachowanie po 16 czerwca. Tym niemniej mamy już nowy tegoroczny szczyt.
Porażka popytu wiązałaby się z ewentualną budową większego Klina na spadek, ale póki co za wcześnie określenie tego wariantu.
Najbliższe wsparcie to styczniowa górka +/- 7250 punktów. Niżej jest linia Trendu budowanego od dołków jesiennych z 2022 r.
Banki po wyroku TSUE: co dalej?
Dobra kondycja kursu banków w ostatnich miesiącach na GPW kłóci się z negatywnym odbiorem wyroku TSUE i konsekwencjami finansowymi jakie mogą odczuć firmy z tej branży.
Głębsze i faktyczne skutki poznamy prędzej czy później. Wcześniej po tzw. 3 wiedźmach zobaczymy czy popyt nadal jest w stanie pchnąć kurs do góry i to nad najbliższy opór w pierwszej kolejności.
Wiemy już, że PKO BP zgodnie z rekomendacją przeznaczy połowę zysku na kapitał rezerwowy. Czyli z dywidendy w tym roku nici.
Potwierdzam.
Póki co kurs banku jest dziś na plusie.