Kto wypłaca dywidendy w lutym 2024 r.?
|

Kto wypłaca dywidendy w lutym 2024 r.?

Niewiele dzieje się w temacie dywidendy w lutym 2024 r. To specyficzny okres, w trakcie którego nie pojawią się jeszcze rekomendacje za sezon 2023 r. Temat tzw. zaliczek dywidendowych wydaje się również zakończony.

Tematyka wpisu o lutowych dywidendach, czyli:
a) kto?
b) ile?
c) kiedy?

Uwaga: ten wpis dotyczy walorów z:
a) GPW
b) New Connect.

Konkrety w temacie dywidendy w lutym 2024 r.

Na dzień dzisiejszy to kwestia dotycząca raptem 3 spółek:

Dywidendy w lutym 2024 r.

Wg kolejności alfabetycznej:

a) ATP – w tym wypadku to kwestia wypłaty za sezon 2022/2023. Zakup akcji teraz nie pozwoli już na udział w wypłacie, która nastąpi 6 lutego.

b) PKO BP – formalnie to zaliczka na poczet dywidendy za 2023 r. Faktycznie to spóźniona wypłata za sezon 2022. Tyle że jest już za późno na zakup akcji, a sama dywidenda zostanie wypłacona akurat dziś.

c) Synektik – dotyczy sezonu 2022/2023, który kończy się 30 września. Akurat w tym wypadku jest to dopiero propozycja zarządu, która zostanie rozpatrzona na Walnym 26 lutego.

Mamy jeszcze propozycje wypłat z 2 spółek, ale brak w ich wypadku istotnych dat związanych z obecnym miesiącem.

Na pierwszy rzut oka trudno doszukać się atrakcyjnych wypłat. Faktyczna stopa zwrotu zależy jednak od tego kiedy dany inwestor zakupił akcje.

Pozostałe informacje w temacie dywidendy w lutym 2024 r.

Miesiąc dopiero startuje, więc mogą jeszcze pojawić się jakieś nowe propozycje. Jednak generalnie najpierw trzeba poczekać na raporty za sezon 2023 r. Zwykle publikacje zaczynają się w III dekadzie lutego.

Czasem w mediach pojawią się wstępne zapowiedzi np. wypowiedzi któregoś z członków zarządu. Stosowne rekomendacje mogą (ale nie muszą) zostać opublikowane w następnych miesiącach.

Trzeba pamiętać, że niektóre spółki nawet mimo zysków nie podzielą się nim z inwestorami. Może to wynikać z braku polityki dywidendowej, ale przyczyny mogą być inne.

W moim długoterminowym planie pod inwestycje giełdowe w akcje spółek z GPW omawiam również walory dywidendowe.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *