Dolar w punkcie wyjścia

Dolar w punkcie wyjścia

Dlaczego w tytule napisałem „Dolar w punkcie wyjścia”? Pewną średnią ceną w tym roku jest poziom umownie +/- 103. Najpierw latem kurs próbował wyrwać się z półrocznego marazmu dołem. Wczesną jesienią wręcz w przeciwnym kierunku. Listopad trwa, ale kurs wraca właśnie w okolice wspomnianego poziomu.

Tematyka:
a) wykresy indeksu Dolara DX.F
b) odbicie EURUSD
c) USDPLN przy kluczowym wsparciu

Dolar w punkcie wyjścia: indeks DX.F

W interwale miesięcznym Dolar ogólnie od lat porusza się w Kanale wzrostowym:

DX F. - listopad 2023

W tym roku mamy w sumie niezbyt trwałe próby określenia decydującego kierunku. Listopad to jak na razie kontra podaży i podtrzymanie tego sprzyja ruchowi na wsparcie przy umownych 100. Kasuje to przy okazji w połowie próby odbicia na szczyt ubiegłoroczny i górną granicę pod 115.

Oczywiście bez przebicia tego ruchy mają wymiar bardziej krótkoterminowy. Nawet jeśli punkty startowe jak dołek lipcowy, czy górka październikowa są nieco bardziej oddalone od wspomnianego +/- 103.

Dolar w punkcie wyjścia, a Euro

Tu akurat rzućmy okiem na wykres tygodniowy:

EURUSD - listopad 2023

Po formalnym potwierdzeniu +/- 1,05 EUR jako wsparcia i wbrew początkowym trudnościom kurs zalicza udany okres.

Czy z uwagi na zachowanie w I półroczu przy 1,1 EUR ten poziom ma aktualnie jakieś znaczenie? Był już przebity podczas wakacji z obu kierunków.

Z drugiej strony ewentualne kłopoty popytu mogą sugerować ryzyko budowy RGR na spadek. Choć dziś za wcześnie na konkrety.

Do szczytu tegorocznego +/- 1,125 EUR jest jeszcze sporo miejsca. Zobaczymy w międzyczasie czy animusz popytu z ostatnich paru tygodni jest czymś poważnym, czy zwodniczym jak w czerwcu – lipcu br.

Dolar w punkcie wyjścia, a PLN

Zachowanie USDPLN wpływa przeciwnie do WIG20, choć nie 1:-1:

USDPLN - listopad 2023

Z końcem listopada blisko do testu kluczowego w tym roku wsparcia +/- 3,95 zł. To podwójne wsparcie, w tym te wynikające z górek z II połowy 2020 r.

Tu rynek będzie wybierać między 2 scenariuszami:
a) utrzymanie go pod budowę Podwójnego dna
b) przełamanie pod kątem zaliczenia nie tylko najniższych od 2 lat rejonów
Oczywiście będzie to miało przeciwny wpływ na polski WIG20.

Dolar w punkcie wyjścia i co dalej?

Zapewne w mniejszej lub większej części kondycja ogólna Dolara pozostaje w relacjach z innymi walutami. Oczywiście łatwiej będzie Euro wpływać na Dolara niż naszemu PLN np. trudno będzie na trwałe przebić szczyt tegoroczny EURUSD bez niższych niż w wakacje dołków indeksu DX.F.

Swoją drogą w ostatnich miesiącach jakoś lepiej były widoczne „wspólne kierunki” DX.F i USDPLN niż w I półroczu. Zobaczymy czy ta tendencja się utrzyma.

Jak wg Ciebie będzie się zachowywać dalej Dolar? Możemy porozmawiać w komentarzach do tego wpisu.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *