DAX i S&500 przed większym spadkiem?

DAX i S&500 przed większym spadkiem?

Pod pewnymi kątami zachodnie rynki akcji tj. DAX i S&P500 zachowują się podobnie od kilku miesięcy. Zwyżka kursu obu to jakiś sukces popytu, ale niekoniecznie. Jest kilka elementów, które świadczą, że może to być tzw. pułapka na Byki. Dlaczego i co z tego może wyniknąć? Rzućmy okiem na wykresy długoterminowe.

Tematyka analizy DAX i S&P500:
a) w Niemczech podażowy wolumen
b) w USA dziwne wybicie Trendu

DAX i S&500: Niemcy

Z racji pokazywanego wolumenu opieramy się o kontrakty DY.F:

DAX - wykres miesięczny - marzec 2023

Na początek:
a) kurs od 2009 r. porusza się w ogólnym Kanale wzrostowym
b) ostatnie (prawie) półrocze to odrabianie strat ze spadków od szczytu ze stycznia ubiegłego roku.

Ogólnie wzrost od jesieni 2022 r. przebiega na opadającym wolumenie, co sugeruje zwykle słabnące zaangażowanie popytu. Za luty mamy w dodatku małą Spadającą gwiazdę z wolumenem większym niż styczniowy biały prostokąt. To świadczy o dystrybucji akcji na tym rynku.

Kurs znajduje się dość blisko silnego w 2021 r. szczytu +/- 16 000 punktów. Nie wiemy jaki będzie ostatecznie marzec. Jeśli Byki podejmą próby negacji wskazań lutowych, to muszą uważać, by nie odbyło to na zasadzie walki o każdy punkt. Dodatkowe sygnały podażowe sprzyjałyby spadkom i to nie tylko w krótkim terminie.

Pozorna siła popytu wskazałaby przy okazji na tzw. Podwójny szczyt i możliwe największe od lata 2022 r. załamanie. Kluczem byłoby przełamanie podwójnego wsparcia:
a) dołków +/- 12 000 punktów
b) dolnej granicy Kanału

DAX i S&500: USA

Mimo spadku w ubiegłym sezonie kurs nadal porusza się nad wieloletnim Trendem wzrostowym:

S&P500 - wykres miesięczny - marzec 2023

Ostatnie (prawie) półrocze to częściowo odrabianie strat, ale:
a) wzrost przebiega ogólnie na opadającym wolumenie
b) mamy co najmniej dziwne wybicie Trenu spadkowego od ubiegłorocznego szczytu

Popytowi udało się wprawdzie zaliczyć nowy szczyt w tym roku. Pytanie czy to powód do świętowania, skoro pojawiła się czarna Spadająca gwiazda. W dodatku poprzednie kilka świec wyznaczało lokalną konsolidację i ostatecznie za luty mamy nieudaną próbę wybicia. Czy wyjście nad (?) Trend będzie wiarygodne?

W tych warunkach logiczny byłby co najmniej test ubiegłorocznego dołka +/- 3550 punktów. Przydała się jednak akumulacja przez popyt. Powinna być wyrażona byczymi świecami i większym wolumenem.

Najgorszym rozwiązaniem byłaby zaś zwyżka za wszelką cenę, która nie byłaby lepsza od świecy lutowej.

Podsumowanie o DAX i S&P500

Mimo pewnych różnic wskazania za luty na obu rynkach nie są optymistyczne. Trudno z początkiem nowego miesiąca określić szansę Byków na sukces. Nawet w krótszym interwale muszą pojawić do tego konkretne przesłanki. W obu przypadkach zwyżka za wszelką cenę będzie pyrrusowym zwycięstwem. Skończyłoby się to większym spadkiem. Zagrożone byłyby nawet ubiegłoroczne dołki.

Czy wg Ciebie DAX i S&P500 kończą prawie półroczną zwyżkę? A może wręcz przeciwnie?

Podobne posty

2 Komentarze

  1. Powell zapowiedział, że podwyżki stóp procentowych nadal będą i to chyba nawet wyższe niż dotychczas – jeśli będzie taka potrzeba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *