Co z DAX po wybiciu z Trójkąta?

Co z DAX po wybiciu z Trójkąta?

Jak spisuje się niemiecki DAX po wybiciu z Trójkąta dołem? Choć została jeszcze jedna sesja października, to na pewno mamy 3 miesiąc spadkowy z rzędu. Czy Byki mają szanse na większe odbicie z obecnych dołków? Są ku temu sprzyjające okoliczności, ale…

Tematyka:
a) ryzyko skasowania dorobku z 2023 r.
b) jakie są szanse na odbicie i w jakim charakterze?
c) czy popyt wykorzysta wsparcia?

Uwaga: z uwagi na wolumen posługuję się wykresem kontraktów terminowych na DAX tj. DY.F

DAX po wybiciu z Trójkąta wg miesięcznego

Pomijając 2021 r. to od ładnych paru lat mamy schemat niewielkiego pobicia rekordu cenowego i następnie większe cofnięcie:

DAX - wykres miesięczny - 31.10.23

Póki co wydaje się, że ten specyficzny schemat został potwierdzony i tym razem (w stosunku do górki sprzed 2 lat). Czy aktualny spadek skończy się np. retestem dołków ubiegłorocznych? Wsparcie +/- 12 000 punktów jest już wzmocnione dolną granicą wieloletniego Kanału wzrostowego.

Czy Byki mają szanse na powrót na szczyt tegoroczny +/- 16 000 punktów z obecnych poziomów? Trudno wyrokować akurat z tego interwału, ale…

DAX po wybiciu z Trójkąta wg tygodniowego

Po wybiciu dołem z szarego Klina, czy fioletowego Trójkąta rozszerzającego kurs testuje obecnie wsparcie +/- 14 700 punktów:

DAX - wykres tygodniowy - 31.10.23

Dla popytu przydałyby się tu większe akcenty aktywności w zakupach, co byłoby szansą na większe odbicie.

Najgorszym dla Byków rozwiązaniem byłby ruch z tylko retestem +/- 15 650 punktów. To umożliwiałoby budowę spadkowego RGR, którego realizacja dopełniłaby siłę spadków. I w tej perspektywie wiązałoby się to z utratą wszystkiego co popyt osiągnął w 2023 r.

DAX po wybiciu z Trójkąta wg dziennego

Niewykluczone, że 3-miesięczne cofnięcie określiło się w ramach Kanału:

DAX - wykres dzienny - 31.10.23

W dodatku jesień to bardziej stroma dodatkowa wersja tego układu.

Póki co Byki starają się na bieżąco wyhamować spadki i nie są bez szans na odbicie krótkoterminowe. Jednak odbicie tylko w ramach Kanału sprzyjałoby właśnie potwierdzeniu RGR z tygodniowego.

Wiarygodne wybicie dołem z Kanału musiałoby się wiązać z istną paniką w stylu np. covidowym z 2020 r. Niedźwiedzie wcale nie muszą dążyć do tak ekstremalnego rozwiązania, by utrzymać przewagę.

Co dalej z DAX po wybiciu z Trójkąta?

Tym razem nie omawiałem rynku tzw. małych niemieckich spółek. Zresztą, mimo pewnych różnic, wskazania są na SDAX podobne do DAX (Kanał spadkowy, czy szanse odbicia, ale z ryzykiem budowy RGR).

Czy niemiecki rynek wykorzysta krótkoterminowe szanse do wzrostów? Samo odbicie nie będzie tak ważne jak to czym ono faktycznie będzie. W końcu Bykom niewiele da krótkoterminowa korekta w górę, a w tym wariancie dopełniłaby miary ogólnego nieszczęścia.

Z drugiej strony kolejna faza spadkowa byłaby dodatkową promocją cenową pod zakupy np. ETF na wzrost DAX.

A jak oceniasz sytuację na niemieckim rynku? Zostaw komentarz.

Podobne posty

1 Komentarz

  1. Krótka aktualizacja na stan z piątkowego poranka 3 listopada:
    a) wsparcie na tygodniowym jest wykorzystywane do odbicia
    b) atak na górną granicę „mniejszego” Kanału na dziennym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *