Obstawiamy czy Alior zastąpi CCC?
|

Obstawiamy czy Alior zastąpi CCC?

Niewykluczone, że po sesji 17 marca br. nastąpi zmiana w składzie będąca skutkiem tzw. rewizji. Zdecydują ceny zamknięcia z losowej sesji między 13, a 17 lutego br., a ostatecznie ewentualne zmiany zostaną ogłoszone 2 marca. Wg BM mBanku bank Alior zastąpi CCC w WIG20.

Tematyka rozważań o tym, czy Alior zastąpi CCC:
a) przegląd raportu z BM mBanku
b) konsekwencje dla inwestujących

Czy Alior zastąpi CCC w WIG20: trafnie, czy nie?

W indeksie WIG20 mogą uczestniczyć walory zajmujące pozycje rankingowe 1-25. Akurat CCC wskutek zmniejszenia kapitalizacji Free float spadło na 26 miejsce. Kto więc mógłby zająć jego miejsce?

Wg analityków BM mBanku teoretycznie mogłoby to być ING, które ma 19 lokatę. Jednak nie spełnia on innego kryterium tj. MWO. W lepszej sytuacji jest Alior, choć akurat zajmuje 20 miejsce. Ten bank był już zresztą swojego czasu w WIG20.

Na przyszłość na liście rezerwowej pod ewentualne członkostwo w WIG20 oprócz CCC znajdują się jeszcze Millennium, Tauron, Bogdanka i Grupa Azoty.

Czy Alior zastąpi CCC w WIG20: skutki

Ewentualna zmiana w składzie indeksów nosi za sobą pewne konsekwencje. Przede wszystkim fundusze (np. ETF), które chcą odwzorować wiernie indeksy GPW muszą:
a) jeśli inwestują w WIG20:
– sprzedać akcje spółki, która przechodzi z WIG20 do mWIG40
– kupić akcje spółki, która przechodzi do WIG20 z mWIG40
b) jeśli inwestują w mWIG40:
– sprzedać akcje spółki, która przechodzi z mWIG40 do WIG20
– kupić akcje spółki, która przechodzi z WIG20 do mWIG40

Oczywiście istotna tu będzie także ilość akcji. Nawet jeśli typy Alior-CCC są trafne, to nie wiemy jeszcze jakie będą udziały:
a) Alior w WIG20
b) CCC w mWIG40

O ile Alior jest wg zasad GPW 5 największą spółką na 40 z mWIG40, to w WIG20 może być na samym końcu listy 20 udziałowców. W końcu notowane są tu 4 większe banki, a najmniejszym udziałowcem (18 miejsce) jest obecnie mBank.

Z drugiej strony formalnie pozycja CCC wzrośnie po przejściu do mWIG40. Na dzień dzisiejszy wg oficjalnych informacji w WIG20 spółka zajmuje formalnie ostatnią lokatę.

Formalnie z powodu podziału portfela głównego MB-IG wg indeksów (4 spółki z danego indeksu) już w samym planie IG nastąpią formalne modyfikacje. Obie spółki były dotychczas ujęte we wstępnej liście kandydatów spośród spółek z WIG20 i mWIG40. Również zostaną one po prostu zamienione miejscami w razie czego.

Czy Alior zastąpi CCC: podsumowanie

Fakt faktem najpierw musi zostać opublikowany formalny komunikat z GPW. Na ten moment musimy jeszcze zaczekać. Poza tym zmian może być więcej. Rewizja kwartalna, czy roczna ogółem dotyczy większej liczby indeksów niż tylko te wspomniane w artykule.

Same zmiany są czymś naturalnym, także z powodu rzeczywistego wpływu spółek na indeksy. W końcu władze polskiej giełdy ustalają jakieś kryteria. Oczywiście w kwestii zasad również mogą nastąpić pewne modyfikacje w czasie.

A czy wg Ciebie to Alior zastąpi CCC? Czy sam typujesz jakieś dodatkowe korekty?

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *