WIG-Banki vs. Alior: kto wygrywa mecz?
|

WIG-Banki vs. Alior: kto wygrywa mecz?

Patrząc na zachowania różnych banków można zauważyć, że w relacji WIG-Banki vs. Alior lepiej zachowuje się w lutym kurs tego drugiego. W ostatnim czasie pojawiła się negatywnie odbierana opinia rzecznika TSUE ws. kredytów CHF. Możemy więc sobie porównać dokładniej zachowania cenowe z wykresów.

Tematyka analizy porównawczej WIG-Banki vs. Alior:
a) czy kredyty frankowe to problem i dla kogo?
b) kurs ALR w lepszej kondycji

WIG-Banki vs. Alior: czy CHF to problem?

Na kolejny i właściwy wyrok TSUE trzeba będzie poczekać co najmniej do wakacji. Z opinii rzecznika wiemy, że jeśli unieważnienie umowy kredytowej nastąpiło ze względu na nieuczciwe warunki, to konsumenci mogą dochodzić od banków roszczeń wykraczających poza zwrot świadczeń pieniężnych. Banki natomiast nie mają takiego prawa względem klientów. Stąd będą musiały się liczyć z zawiązywaniem kolejnych rezerw na ryzyko prawne. To może wpłynąć na osłabienie ich pozycji kapitałowej.

Akurat dla tego banku kredyty frankowe nie były większym problemem. Firma zaczęła w tym zakresie działać dopiero pod koniec szczytu popularności produktu tego typu.

W różnych serwisach w ostatnich latach można było przejrzeć dane, z których wynikało, że zarówno kwotowo i procentowo bank plasował się na szarym końcu jeśli chodzi o udziały tego typu.

Poza tym to Alior wyszedł naprzód z tzw. zawiązywaniem rezerw i nie był w tym zakresie tak optymistyczny jak inne firmy z sektora ze znacznie większymi portfelami „frankowymi”.

Porównanie WIG-Banki vs. Alior

Wprawdzie sam ten rok wygląda ogólnie podobnie:
a) pierwsza dekada stycznia to zwyżka i dystrybucja akcji przy lokalnych szczytach
b) ciąg dalszy stycznia to całkiem wyraźny spadek
c) mniej więcej 2 dekady lutego to niezbyt udane próby odbicia

Alior - wykres dzienny - 22.02.23
Wykres Alior
WIG-Banki - wykres dzienny - 22.02.23
Wykres WIG-Banki

Jak jednak widać z wykresów kurs Alior, mimo że zalicza spadek w ostatnich dniach, to właśnie sektor WIG-Banki:
a) ustanowił nowe dołki w spadku od tegorocznego szczytu
b) już prawie skasował zwyżkę z początku tego roku

Fakt faktem ALR ma stosunkowo niewielki wpływ na zachowanie indeksu bankowego. Udział w tzw. portfelu wynosi wg danych z wczoraj 4,817%. Tymczasem PKO i Pekao mają łącznie ponad 58%. Łatwo więc domyślić się kto przede wszystkim generuje spadek sektora. PKO ma jednak grubo większy portfel kredytów CHF, a Pekao np. przejęło tego typu produkty w „spadku” po BPH. Siłą rzeczy to one będą musiały się mierzyć z ewentualnym negatywnym wyrokiem. Choć oczywiście nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego, ale czy to nie wpłynie np. na wysokość ewentualnych dywidend za 2022 r. i nie tylko?

Podsumowanie o WIG-Banki vs. Alior

Jeśli spadek kursu sektora bankowego dopiero się rozkręci, to w przyszłości zobaczymy ostateczne efekty. Przekonamy się czy np. Alior zachowa się lepiej niż inne banki.

Oczywiście nie wszystkie banki zachowują się dokładnie tak samo. Tym niemniej jeśli czeka je solidna przecena, wówczas będzie można myśleć o ewentualnych inwestycjach.

Czy Twoim zdaniem przewaga Alior vs. WIG-Banki w ostatnich dniach wpłynie korzystnie na możliwości tańszych zakupów akcji tego banku w przyszłości?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *