Obligacje TBSP pod 1800 punktów

Obligacje TBSP pod 1800 punktów

Indeks TBSP pod 1800 punktów znalazł się ponownie w II połowie lutego. Czy rynek polskich obligacji zero- i stałokuponowych da jeszcze inwestorom atrakcyjną okazję pod zakupy? Natomiast oprocentowanie obligacji 10-letnich rośnie w ostatnim czasie. Trudno jednak mówić o takiej dynamice jak w latach 2021-2022 r., ale ponad 6% jest. Co z tego wynika?

Tematyka analizy znaczenia TBSP pod 1800 punktów:
a) technicznie wsparcie blisko
b) pomocniczo: wykres 10PLY.B

TBSP pod 1800 punktów: czy to kolejne załamanie?

Przez moment kurs zaliczył najwyższy od roku poziom:

TBSP - wykres miesięczny - marzec 2023 r.

Technicznie 1800 punktów nie ma żadnego znaczenia. Z perspektywy wykresu miesięcznego więcej wagi można przyłożyć do +/- 1765 punktów. To lokalny szczyt z II połowy ubiegłego roku. Zakładam, że nie ma co liczyć na lepsze pod zakupy ceny np. ETFBTBSP bez przełamania go. Luty trudno nazwać nawet głębszym testem.

Początek marca niewiele nam mówi o całości ruchu w tym miesiącu. Póki co styczniowa zwyżka o ponad 3,5% została jednak w znacznej mierze oddana. Świeca jaka powstanie może podpowiedzieć więcej w kwestii dalszego zachowania tego indeksu i faktycznego znaczenia wsparcia. Silniejszy niż w lutym atak jak najbardziej jest możliwy.

TBSP pod 1800 punktów: co z 10-latkami?

Często przy okazji analizy TBSP piszę również o oprocentowaniu innego rodzaju obligacji – tj. 10-letnich 10PLY.B:

10PLY. B - wykres miesięczny - marzec 2023 r.

Oprocentowanie tego typu instrumentów znowu rośnie i nadal wynosi ponad 6%. W pewnym sensie znaczenie okolic tego poziomu od roku jest znaczne, podobnie jak przed laty.

W końcu póki co rynek nie pozwala ma niższe koszty emisji tego typu zadłużenia. Z drugiej strony nabywcy obligacji mogą obecnie zarobić więcej niż w II połowie 2020 r.

TBSP pod 1800 punktów: co z 10-latkami?

Trudno będzie liczyć na prawdziwą hossę jak przed 2021 r. bez obniżki stóp procentowych w Polsce. Na razie RPP nie podnosi ich, ale też brak konkretnych informacji o ruchach w przeciwną stronę. Inflacja to istotny czynnik w dalszych działaniach banków centralnych w różnych państwach. Stąd zapewne nikt nie pcha się przed szereg, ale też czy są już ku temu warunki?

Z drugiej strony jeśli kurs jeszcze się cofnie, to może to być przecież najlepsza w tym roku okazja inwestycyjna. Nie tylko w znaczeniu krótkoterminowym.

Jestem ciekaw Twojej opinii o zachowaniu przy 1800 punktów na TBSP.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *