Wsparcia i opory na GPW - jak wykorzystać?
|

Wsparcia i opory na GPW: jak wykorzystać?

Jak znaleźć i wykorzystać w praktyce wsparcia i opory na GPW? W inwestycjach giełdowych w akcje i nie tylko zauważysz, że w różnych postaciach mogą pojawiać się reakcje kursu na pewnych poziomach cenowych. Nie jest powiedziane, że cena musi akurat w tych konkretnych miejscach zareagować odbiciem, ale…

Tematyka artykułu o wsparciach i oporach na GPW:
a) kilka słów tytułem wstępu
b) elementy na WIG20, mWIG40 i sWIG80
c) skorzystaj z nadarzającej się okazji i…

Wsparcia i opory na GPW: wprowadzenie

Zresztą nigdy w swoich materiałach edukacyjnych nie piszę o pewnikach na giełdzie. Za to wspominam o różnych elementach, które mogą wzmocnić znaczenie danego rejonu i określić możliwości zachowania kursu.

To zaś podpowiada nam jak zachować się w danej sytuacji.

Wsparcia i opory na GPW: WIG20

Np. spadek kursu WIG20 zatrzymał się na dołku z 2009 r. a szczyt w 2021 r. to już reakcja na potrójny opór z górki 2019 r. i trendu od 2011 r. oraz nieumiejętnych prób wybicia Kanału wzrostowego górą.

Wsparcia WIG20 - sierpień 2022

2020 r. to panika covidowa – zbyt gwałtowny styl uderzenia ze sporej odległości, wzrost wolumenu świadczącego o zakupie stanowiła okazję do zmiany kierunku spadkowego.

W 2021 r. zaś mieliśmy
a) ogólnie opadający wolumen świadczący o co raz słabszym popycie na akcje spółek z WIG20 (wolumen wzrósł dopiero przy ważnych oporach)
b) nędzne próby wybicia stromego Kanału wzrostowego górą – jak wielka musiałaby być dynamika zwyżki aby utrzymać się nad kanałem?
b) w dodatku popyt zaatakował akurat wtedy gdy pojawił się zbieg z 2 dodatkowymi oporami
– oporem z górki 2019 r.
– opadającym trendem od 2011 r.

W połączeniu z gwałtownością wyrażoną świecami prosiło się o cofnięcie.

Styczeń tego roku to kompletnie nieudany pułapkowy atak na 2 opory i świeca z górnym cieniem.

W efekcie mamy największe cofnięcie od 2 lat.

Wsparcia i opory na GPW: mWIG40

Dla odmiany mWIG40 dołkiem z 2020 r. wytworzył nowe wsparcie na przyszłość, ale…

Wsparcia mWIG40 - sierpień 2022

Październik 2021 r. była zupełnie niepotrzebnym gwałtownym euforycznym atakiem na szczyty z 2007 r. i równie mocną odwrotną reakcją.

Euforia jak i panika bywają w pewnym sensie pułapką pod zmianę kierunku. Zmyleniem z atakiem z dużej odległości. Czy na pewno mWIG40 musiał atakować szczyty dużym korpusem? Co by się złego stało, gdyby samo uderzenie było rozegrane na np. 2 miesiące?

Za to jako wsparcie wpisuje się obecnie górka z początków 2020 r. Podaż dość nieumiejętnie próbowała zbić kurs na niższe poziomy, choć osiągnęła dołki tegoroczne w wyszarpanym stylu. To zaś jest okazją do odbicia co popyt próbuje uczynić w sierpniu.

Wsparcia i opory na GPW: sWIG80

sWIG80 przy opadającym wolumenie zgubił w końcu dynamikę i na tle nieco silniejszych prób wcześniej omówionych indeksów szarpał się o każdy nowy punkt wzrostów 2020 – 2021 r.

Wsparcia sWIG80 - sierpień 2022

Tyle że wolumeny zaczęły przyrastać już przy szczycie i na świecy równowagi albo nawet z górnym cieniem – tu zaś podaż bardziej się aktywowała widząc słabość Byków i realizowali zyski.

Co ciekawe po pewnym spadku również jako wsparcie działa obecnie górka z 2017 r. i kurs podobnie jak przy mWIG40 próbuje odbić w górę. Korzysta również z pewnego zmęczenia podaży i brakiem sił o przebicie dołka.

Wsparcia i opory na GPW: zaproszenie

Jak widzisz sam test jakiegoś poziomu nic nie musi jeszcze znaczyć, nawet jeśli to ważny poziom. Studiując dodatkowe elementy, charakter zachowań można sobie bardziej doprecyzować sytuację. Dzięki temu można zaś podjąć decyzję inwestycyjną.

Aktualna wersja szkolenia o wsparciach i oporach dostępna jest w Sklepie MB-IG.

A czy sam stosujesz te elementy w analizach na GPW?


Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *