Studium przypadku o DAX cz.1
||

Studium przypadku o DAX cz.1

Dziś zamieściłem w Strefie Blogowicza krótki podręcznik „Studium przypadku o DAX cz.1”, który zawiera edukacyjny opis zachowań tegorocznych (i nie tylko ) na niemieckim rynku. Na Blogu podzielę się fragmentem tego pdf. Opis został lekko zmodyfikowany w miarę upływu czasu na potrzeby tego wpisu.

Podczas bieżącej obserwacji danego indeksu, czy spółki mogę przygotować osobny komentarz dotyczący oceny aktualnej sytuacji i perspektyw. W międzyczasie dostrzegam różne ciekawe informacje, które miały wpływ na niedawne zachowanie danego instrumentu. Oczywiście w dniu dzisiejszym mają one już wyłącznie wartość szkoleniową, choć cenną.

Uwaga: wykres oparłem o wykres tygodniowy kontraktów terminowych na DAX, czyli DY.F.

Studium przypadku o DAX cz.1: te trójkąty…

Przez blisko pół roku ruch na niemieckim DAX był sparaliżowany przez specyficzny układ:
a) Trójkąta rozszerzającego
b) po wcześniejszym wzroście kursu

DAX DY.F - trójkąt rozszerzający 2023

Jesienią popyt (przynajmniej jak na razie) nieudolnie próbuje zanegować fakt wybicia dołem. Do 3 razy sztuka?

Zwykle uważa się Trójkąty za układy zapowiadające mimo wszystko kontynuację ruchu PRZED, czyli w tym wypadku wzrostów. Giełda niemiecka na przestrzeni ostatnich kilku lat temu przeczy.

Sam układ tego typu wydaje się w wyjątkowo wrednym. Górna granica to linia wznosząca się, a dolna pozioma. Powoduje to, że rozszerza się miejsce na ruch w górę, ale powoduje przy okazji brak wiarygodności przebicia dotychczasowej górki cenowej. Trudno więc wyznaczyć jakiś jeden konkretny przedział cenowy.

Z drugiej strony wybicia dołem są więc naturalne, skoro to górna granica ma charakter pułapkowy.

Konsekwencje mogą być różnorakie w skali:

a) w 2020 r. zapewne pomogła tzw. panika covidowa, skoro kurs w 4 tygodnie zaliczył zjazd z 13 000 punktów na 8000 punktów

b) następny Trójkąt (2021 – 2022), choć był większy i dłuższy w czasie, to wcale nie okazał się taki dotkliwy. Tym niemniej nawet powrót nad dolną granicę zajął więcej czasu.

Swoją drogą w 2022 r. przy 3-krotnych próbach ataku podaż była w stanie zbić kurs mniej lub bardziej w dół. Czyli poziom ok. 14 900 punktów dobrze spisywał się również jako opór. Skuteczny atak przez Byki został podjęty dopiero na początku 2023 r.

Studium przypadku o DAX cz.1: wnioski

Trójkąty to układy dla cierpliwych. Nawet jeśli zakładasz w takim wypadku większy spadek i efekty potwierdzą Twoje przypuszczenia, to najpierw musisz zaczekać na wybicie dołem. W interwale długoterminowym rozwój sytuacji może trwać wiele czasu, a przecież najpierw trzeba zidentyfikować samą formację.

Sam podręcznik stworzyłem wcześniej, ale wiemy na dziś, że powrót do Trójkąta nie udało się. Konsekwencją na dzień dzisiejszy jest zaliczenie marcowych dołków.

Uwaga:
a) Abonenci Serwisu mają dostęp do (na razie) 5 tego typu krótkich podręczników z opisem różnych sytuacji z rynków finansowych
b) Czytelnicy Bloga otrzymali właśnie drugi – dostępny w Panelu Blogowicza

Dołącz do naszego grona w wybranej przez siebie formie, aby odebrać pełną wersję pdf o DAX.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *