Przesilenie na rynkach finansowych?

Przesilenie na rynkach finansowych?

Odnośnie niemieckiego DAX, czy amerykańskiego mamy prawdopodobnie przesilenie na rynkach finansowych. Utrzymanie tendencji wzrostowej przynajmniej na razie zakończyło się niepowodzeniem. Kursy obu indeksów przełamały w ostatnim czasie kluczowe punkty obrony. A w szczegółach wg wykresu tygodniowego…

Tematyka analizy przesilenia na rynkach finansowych:
a) DAX (kontrakty DY.F) pod Trendem
b) Klin na S&P500 i wybicie dołem

Przesilenie na rynkach finansowych: DAX

Po korekcie z ostatnich tygodni 2022 r. kurs zaliczył kolejną fazę wzrostową, ale…

DAX DY.F - 16.03.23

a) luty to nawet świece z górnymi cieniami
b) przy spadku jakości wzrostu

Marzec to słabe i tylko chwilowe wykorzystanie Trendu. W efekcie mamy wybicie dołem.

Trudno przebić 2 wsparcia na raz i obecnie trwa obrona +/- 14500 punktów. Mamy co prawda większy wolumen, ale on wynika z tzw. 3 wiedźm – jak co kwartał zresztą.

Próby odbicia jako maksymalnie fala wtórna zmobilizują Niedźwiedzie do działania. Czy aż na tyle by skasować zwyżkę i wrócić na +/- 12000 punktów?

Przesilenie na rynkach finansowych: S&P500

W tym interwale zwyżka przebiegała w Klinie zwyżkującym, a to układ zapowiadający spadek:

S&P500 - 16.03.23

Choć było w formacji miejsce kurs ostatecznie w zeszłym tygodniu wybił ją zgodnie z założeniami.

Grudniowy dołek może być traktowany jako lokalne wsparcie, ale i tu mamy tzw. 3 wiedźmy. Choć pokazuję wykres indeksu akcji, a nie kontraktów.

W tym wypadku również wtórny charakter prób odbicia to ryzyko pogłębienia ostatnich dołków. Tak się akurat składa, że z uwagi na dość słabe odbicie od wsparcie 3500 punktów, ten rejon jest stosunkowo blisko.

Przesilenie na rynkach finansowych: podsumowanie

Kluczowe na przyszłość będzie potwierdzenie lub zaprzeczenie znaczenia ostatnich świec. W końcu wybiły ważne punkty w obu przypadkach. Jeśli to nie jest tylko chwilowa destabilizacja czytelności, to podaż przejmuje pałeczkę. Zapewne więcej wyjaśni się w następnych tygodniach, gdy ucichnie wpływ rolowania kontraktów terminowych (jak w każdy 3 piątek 3 miesiąca danego kwartału).

Z drugiej strony patrząc po indeksach trudno w tym roku o tanie zakupy w porównaniu z dołkami jesiennymi. Może więc to być okazja do wstrzymania się, ale i inwestycji giełdowych w lepszych niż dziś cenach. Najlepsza od 5 miesięcy.

Dla samych indeksów są dostępne różne instrumenty finansowe. Mogą to być np. ETF, które opisałem w pdf udostępnionych w Strefa dla Subskrybentów i Abonentów.

A czy wg Ciebie obecna sytuacja oznacza przesilenia na rynkach finansowych?

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *