Noworoczna analiza ropy WTI

Noworoczna analiza ropy

Dziś noworoczna analizy ropy WTI, a dokładnie kontraktów CL.F na ropę naftową Texas. Pierwsze półrocze ubiegłego sezonu to solidna zwyżka cen surowca. Tyle że w drugim popyt oddał pole i niemal wszystko co osiągnął. Skoro 2-letni Kanał był fałszywie wybity górą, to niższe ceny nie są czymś zaskakującym. Jakie są aktualne perspektywy i jak to wygląda od strony polskich inwestorów?

Tematyka noworocznej analizy ropy WTI:
a) był Kanał i nie ma już Kanału
b) w ujęciu PLN również silny spadek

Noworoczna analiza ropy WTI: ujęcie dolarowe

Od szczytu na 13x dolarów kurs zaliczył solidny zjazd na 7x dolarów:

 title=

Minimum grudniowe było jeszcze nad wsparciem +/- 65 USD. Nie jest więc wykluczony jego retest, choć oznaczałoby to pogłębienie dołka w rocznym spadku.

Póki co trudno znaleźć nawet wstępne akcenty akumulacyjne. Wolumeny od roku są rekordowo małe na tle kilku lat wstecz. Nie pokażę tu wykresu dziennego, ale same próby odbicia odbywają się na opadającym wolumenie. Podaż prawdopodobnie nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

Nadal kluczowym oporem obecnie jest +/- 111 dolarów z górki 2011 r., choć rok temu były próby jego przebicia.

Noworoczna analiza ropy WTI: ujęcie złotówkowe

Z powodu wpływu USDPLN rok temu w ujęciu złotówkowym ukształtował się szczyt historyczny:

Ropa CL.F PLN - styczeń 2023

Generalnie zachowanie przy jego kształtowaniu (świece) było podobne do tego z ujęcia dolarowego. Silny spadek cen doprowadził do testu szczytów z przełomu lat 2011/2012 +/- 350 zł, ale…

Nie mamy również wolumenu, ale i tak zachowanie na tym wykresie nie ma większego wpływu na zachowanie bazowej ropy w dolarach.

Analiza wykresów ropy: podsumowanie

Kolejne spadki cen ropy powinny przełożyć się na inflację. Choć to nie jest takie proste ujęcie, gdyż sporo też zależy co zrobią firmy paliwowe z np. cenami benzyny.

Różnice między wersją USD, a PLN wynikają z faktu, że ropa generalnie jest notowana w dolarach. Polscy inwestorzy muszą więc jeszcze uwzględniać kurs USPLN. Przy wzroście tej pary walutowej można zarobić dodatkowo grając na spadek, czy wzrost cen surowca.

Na GPW są zresztą dostępne produkty strukturyzowane pod inwestycje w ten surowiec i to na wzrost jak i spadek. W same surowce oficjalnie nie inwestuję, ale…

Jest na GPW też kilka firm z sektora paliwowego. Tym tematem zajmuję się zaś z perspektywy ewentualnych:
a) kandydatów do portfela
b) spółek już w portfelu

Jestem ciekaw Twojej noworocznej analizy ropy WTI w obu ujęciach. A może chcesz o coś dopytać?

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *