Niemrawość obligacji TBSP w 2024 r.
Tematyka:
a) TBSP z ujęcia miesięcznego
b) nowe rekordy zmiennych 6-miesięcznych
c) tegoroczny wzrost kosztów obsługi długu
Co pokazuje TBSP w 2024 r.?
Rzućmy okiem na wykres miesięczny:
Styczeń był względnie ostatnim miesiącem po dłuższym okresie wzrostu. Od tamtej pory kurs lekko się cofa, choć udaje się powstrzymać większy spadek, stąd dolne cienie świec.
Mamy za sobą dopiero połowę maja, ale póki co miesiąc niewiele odbiega od tegorocznej normy ogólnie niewielkich zasięgów ruchu.
Jeśli to tylko korekta, to promocja dla zainteresowanych tym rynkiem nie jest zbyt duża. Z drugiej strony brak przyspieszenia ze strony podaży sprzyjałby w końcu próbom powrotu nad psychologiczny poziom 2000 punktów i uderzeniu na wyżej położone historyczne rekordy.
TBSP w 2024 r., a GPWB-BWZ
W tym roku lepszą kondycję zachowują obligacje zmienne 6-miesięczne:
Choć póki co daje się zauważyć lekki spadek dynamiki wzrostu.
Generalnie jak pokazuje stosunkowo krótka historia – zwykle większą dynamiką (i to w obie strony) cechuje się TBSP. Od dołków z 2022 r. wyniki są jednak dość wyrównane, a w tym roku GPWB-BWZ na pewno spisuje się lepiej.
Dopiero na koniec miesiąca okaże się jaki będzie końcowy wynik obligacji 6-miesięcznych, które od października 2022 r. formalnie nie znajdowały się ani razu w korekcie.
TBSP w 2024 r., a oprocentowanie 10-latek
Choć TBSP opiera się o stało- lub zerokuponowe obligacje, to widać jakieś przeciwieństwo zachowań oprocentowania 10-letnich obligacji skarbowych (10YPLY.B):
Ten rok to nieznaczna, ale jednak zwyżka, ale to wiąże się przy okazji ze wzrostem kosztem obsługi rządowego długu.
Choć te rynki nie są z sobą bezpośrednio powiązane, to jednak łatwo wytłumaczyć, że ogólny spadek oprocentowania mógłby być powiązany przy okazji ze wzrostem wartości indeksu TBSP.
TBSP w 2024 r. i nie tylko, a RPP
Zgodnie z zapowiedziami Rada Polityki Pieniężnej nie obniża stóp procentowych. Prezes RPP obawia się raczej wzrostu inflacji, stąd w jego ujęciu takie decyzje byłyby teraz ryzykowne, nawet jeśli inflacja wcześniej wyraźnie spadła.
To jednak wpływa zarówno na koszt długu zwykłego obywatela jak i państwa, choć np. nie przeszkadzało to wcześniej zarobić na instrumentach opartych o TBSP, czy GPWBWZ.
Zobaczymy jak długo ta sytuacja potrwa.
Na omówione dziś TBSP, czy GPWB-BWZ można inwestować m.in. przez specjalne ETF notowane na GPW.
- W SKLEPIE: Wszystko co chcesz wiedzieć o ETF na GPW
A co sądzisz o sytuacji na rynku obligacji? Czekam na komentarze pod merytoryczną dyskusję.