Najlepsze spółki kwietnia 2024 r.

Najlepsze spółki kwietnia 2024 r.

Jak spisywały się najlepsze spółki kwietnia 2024 r.? Kwiecień nie zmienił wcale tendencji, w której mniej niż połowa walorów buduje wzrosty na GPW. Tyle że dziś skupimy się na tych najlepszych wśród najlepszych.

Tematyka:
a) złota 5-ka
b) tym razem płynna spółka z medalem
c) przydatne wnioski

Ranking: najlepsze spółki kwietnia 2024 r.

Dzisiejszy raport dotyczy walorów notowanych tylko na GPW, czyli bez tych z New Connect.

W tabelce pokazałem 5 firm, których ceny akcji wzrosły o co najmniej +30%:

Ranking: Najlepsze spółki kwietnia 2024 r.

Wiemy, że na 410 walorów tylko 169 zaliczyło wzrost cen akcji. W szczegółach zaś:
a) 5 od 30%
b) 11 od 20% do +29,99%
c) 29 od +10% do 19,99%
d) 124 do +9,99%

Pełna lista za kwiecień 2024 r. dostępna jest tutaj.

Medaliści: najlepsze spółki kwietnia 2024 r.

Są to:

I miejsce: Gobarto (GOB) +32,56%

Gobarto - wykres dzienny - maj 2024

Na początku kwietnia ujawniono wyniki. Okazało się, że sezon 2023 r. był pod kątem zysku netto 2 razy lepszy niż 2022 r.

Wzrost to zasługa tylko 2 sesji, ale to wystarczyło do zajęcia pierwszego miesiąca. To jeden z powodów, który określa, że tak naprawdę niewielki wolumen (10k) wystarczy do dynamicznego ruchu na tego typu walorach. W końcu zdarzają się i sesje, w trakcie których mniej niż 100 akcji zmieni właściciela.

Główny udziałowiec co jakiś czas próbuje wykupić resztę akcji (sam posiada ponad 90%). Co ciekawe jeden z arabskich funduszy chce… kupić tego udziałowca.

II miejsce: CCC +32,39%

CCC - wykres dzienny - maj 2024

Rynek gra na poprawę fundamentów spółki. Niedawno zarząd zapowiedział nawet ewentualny powrót do wypłaty dywidend, o ile sytuacja finansowa pozwoli.

Naprawdę rzadko kiedy walor, na którym płynność nie jest problemem, gości w strefie medalowej takiego rankingu. Choć i tu wolumen ponad 1 mln to niezbyt częsty widok.

III miejsce: Passus (PAS) +31,54%

Passus - wykres dzienny - maj 2024

Po kilku latach przerwy zarząd zaproponował tym razem dywidendę i to znacznie większą niż te sprzed 2021 r. Co ciekawe zysk wcale nie był lepszy niż w poprzednich latach bez dywidendy, a wręcz przeciwnie – spadł ponownie. W dodatku spółka chce dzielić się nim regularnie.

Kwiecień to ogólnie wzrostowy miesiąc, choć z pojedynczymi wystrzałami. Większym problemem na tym walorze jest stosunkowo niska płynność, a wolumen potrafi spaść nawet na poziom 8 sztuk na sesję.

Najlepsze spółki kwietnia 2024 r.: podsumowanie

Pomijając CCC to tradycyjnie brakło dużo płynniejszych w wolumen akcji walorów z GPW. To właśnie skok płynności umożliwia osiągnięcie dobrego wyniku w danym miesiącu, choć bywa to bronią obosieczną.

Tym razem zabrakło firmy z jakimś spektakularnym wynikiem, stąd można powiedzieć, że walka o podium i zwycięstwo trwała do końca. To rzadkość na naszym rynku w tym ujęciu.

PS: Tym niemniej gratuluję udanego miesiąca medalistom oraz ich akcjonariuszom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *