Jednak nowy rekord na sWIG80, ale...

Jednak nowy rekord na sWIG80, ale…

Nawet z początkiem kwietnia pojawił się nowy rekord na sWIG80. Kluczowe jednak będzie to, czy kurs jest w stanie wykorzystać to do kontynuacji zwyżki nie tylko na początku miesiąca. Czy wskaźniki fundamentalne coś podpowiadają?

Tematyka:
a) jednak i w marcu na plus
b) wyniki finansowe nie neutralizują wskaźników

Nowy rekord na sWIG80 z perspektywy wykresu

Choć w marcu kurs sWIG80 musiał bronić się przed spadkiem (dolny cień świecy), to ostatecznie udało się zaliczyć dodatni wynik:

sWIG80 - wykres miesięczny - kwiecień 2024

Sam początek kwietnia, choć z nowym szczytem, nie jest wyznacznikiem kondycji dla całego miesiąca. Jeśli jednak część marca miała charakter korekty, to czy Byki będą w stanie potwierdzić jej zakończenie i kontynuować wzrost na nowe szczyty?

Nowe szczyty to brak oporu jako pewnego punktu odniesienia. Jakiś poziom stanie się nim w przyszłości, o ile nastąpi wyraźne cofnięcie jako jego potwierdzenie. Z dzisiejszego punktu widzenia mogłoby to być na wsparcie +/- 21 900 punktów. To by jednak oznaczało oddanie całego wzrostu od grudnia.

Same z siebie korekty nawet w ujęciu długoterminowym nie są niczym złym, choć z różną siła mogą się przekładać na spółki z tego rynku.

Od niemal roku zauważalny jest niewielki wolumen, co nie ułatwia oceny tego elementu. Jest tu wprawdzie 80 walorów, ale o niższej płynności niż na WIG20 złożony z 20 firm.

Mamy jednak najwyższy od prawie 3 lat poziom RSI, co świadczy o przegrzaniu. Stąd sama z siebie korekta pomogłaby wychłodzić ten element.

Dla sygnalizacji większego spadku przydałby się np. ruch w stylu z 2021 r., który ewidentnie świadczył o zmęczeniu na tle wcześniejszej siły. Ewentualnie (nawet w krótszych interwałach) konkretne sygnały podażowe.

Nowy rekord na sWIG80, a wskaźniki fundamentalne

Specyficzne z perspektywy C/Z jest to, że od lat górki są co raz niżej, a kurs zaczyna większe cofnięcie:

C/Z sWIG80 - wykres miesięczny - kwiecień 2024

Czy tak będzie i tym razem? Sama z siebie wartość 13 nie świadczy o przeroście wskaźnika, jednak wzrost kursu indeksu pcha lokalnie wskaźnik w górę.

C/Wk sWIG80 - wykres miesięczny - kwiecień 2024

C/Wk jak na ostatnie 16 lat jest rekordowo wysoko, choć daleko mu do poziomów z 2007 r. Tym niemniej nie ma tu widocznego pozytywnie wpływu wartości księgowej firm, a cena podciąga wskaźnik w górę.

W przeszłości niższe niż obecne szczyty zbiegały się z lokalnymi górkami cenowymi. Czy tym razem będzie inaczej?

Nowy rekord na sWIG80 na chwilę, czy…?

Z jednej strony spadek wolumenu nie przeszkadzał we wzrostom indeksu, skoro podaż nie była aktywna. Z drugiej strony co stanie się z kursem, jeśli wzrośnie ten element?

A jak postrzegam obecnie możliwość ewentualnego rozpoczęcia inwestycji giełdowych np. w ETF na wzrost indeksu? Więcej dowiesz się jako:
a) Abonent z już dostępnej aktualizacji kwietniowej planu na ETF z GPW
b) Czytelnik Bloga wstępnie z porannego biuletynu w piątek 5 kwietnia

Jeśli masz jakieś pytania lub uwagi, to zostaw komentarz.


Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *