Giełda towarowa pod lupą: co z cenami?
Tematyka artykułu:
a) indeks CRB
b) miedź
c) ropa naftowa
d) gaz ziemny
e) złoto
f) srebro
g) pszenica
Giełda towarowa pod lupą: indeks CRB
To wykres ^CRY:
Po 2-letnim wystrzale cen ogólnie surowców od roku cena spada, choć jak widać brakuje dynamiki.
Czerwiec w połowie jest zmarnowanym odbiciem, choć nie oznacza to z automatu pogłębienia dołka. Jednak póki co lokalne odbicia są naprawdę lokalnymi. Od góry wciąż blokuje podaż i zobaczymy czy lipiec będzie pierwszym od ubiegłorocznej górki białym prostokątem.
Charakterystyka tegorocznych dołków utrudnia ustalenie najbliższego wsparcia.
Giełda towarowa pod lupą: miedź
Omawiam wykres kontraktów HG.F:
Pomijając styczeń, to ten rok jest spadkowy dla miedzi. Kurs obecnie jest co raz bardziej ściśnięty między lokalnymi Trendami:
a) spadkowym od szczytu z 2022 r.
b) wzrostowym od dołka z 2020 r.
W czerwcu miał miejsce nieudany atak na ten spadkowy, ale podaż jakoś nie kwapi się do natarcia w obecnym miesiącu. Prędzej czy później wybicie nastąpi – w pierwszej kolejności albo na:
a) wsparcie +/- 320 USD
b) opór +/- 428,5 USD
Giełda towarowa pod lupą: ropa naftowa
Posiłkuję się wykresem kontraktów CL.F na amerykańską ropę Texas:
Mimo pewnej słabości popytu w czerwcu wsparcie +/- 65 USD na razie dobrze spełnia swoją rolę. Niedźwiedzie nie potrafią skonstruować spadkowego RGR, a cienie dolne świec sugerują odbicie. Czy aż na opór +/- 125 USD?
Giełda towarowa pod lupą: gaz ziemny
Rzucimy okiem na kontrakty NG.F:
Specyfika zachowań i nierówność górek i dołków utrudnia wyznaczenie oporów i wsparć.
Przy większym wolumenie i nawet białych świecach są widoczne próby ukształtowania dołka po wielomiesięcznym spadku. Możemy założyć, że ewentualne próby odbicia celowałyby w nie mniej niż na 5 USD.
Giełda towarowa pod lupą: złoto
Obserwuję wykres kontraktów GC.F:
Ogólnie mamy ruch w Trójkącie rozszerzającym. Wiosna to nieudane ataki na górną granicę – opór +/- 2050 USD. Górne cienie sprzyjają cofnięciu, ale czy obecnie podaż stać na zepchnięcie kursu aż na dolną granicę. Dziś ok. 1592,5 USD i każdego miesiąca opada.
Z drugiej strony kolejny i nieudany atak na szczyty kilkuletnie nie zmienią wiele w sytuacji Byków.
Giełda towarowa pod lupą: srebro
Pokażę Ci wykres kontraktów SI.F:
Niewykluczone, że mamy tu ogólnie szeroki opór pod 3000 USD. Kluczem będzie to, czy popyt wykorzysta ostatnie cofnięcie do budowy lokalnego ORGR na wzrost. W tym wypadku byłaby szansa na najwyższe ceny srebra od 10 lat.
Sprawę ze zwyżką przynajmniej czasowo przekreśli większy spadek pod 2000 USD.
Giełda towarowa pod lupą: pszenica
Przejrzyjmy wykres kontraktów ZW.F:
Czerwiec są rozpiętością przypomina najgorętsze miesiące z lat 2008 i 2022. Stąd próba największego od roku odbicia wydaje się na razie przygaszona. Zapewne więc przydałby się spokojniejszy retest wsparcia +/- 580 USD i dodatkowa akumulacja.
Patrząc nawet na historię sprzed 2008 r. w tym wypadku dołki na ogół nie kształtują się tak dynamicznie jak szczyty z wspomnianych lat. W końcu do gwałtownego wybicia też wymagana jest jakaś siła.
Giełda towarowa pod lupą: podsumowanie
Sytuacja na surowcach jest skomplikowana. Choć sam indeks nie wyklucza możliwości największej od roku zwyżki cen, to na razie popyt jest zbyt słaby, by to istotnie wykorzystać. W pewnych przypadkach czerwcowe ruchy były przygaszone, a do końca lipca zostało sporo czasu.
Z drugiej strony trzeba pamiętać o tym, że wzrost cen surowców itp. sprzyjałby wzrostowi inflacji
Polski inwestor może inwestować w różne surowce itp. korzystając z szerokiej gamy różnych instrumentów. Musi on jednak pamiętać o wpływie np. kursu dolara. W ramach serwisu MB-IG oficjalnie nie inwestuję na tego typu rynku. Znajdą się jednak w planie, czy nie raz w portfelu spółki surowcowe.
A jak wypada giełda surowców pod Twoją lupą?