Euforia w sektorze WIG-Energetyka
|||

Euforia w sektorze WIG-Energia

Sesja poniedziałkowa to prawdziwa euforia w sektorze WIG-Energia, a konkretnie na 3 największych spółkach Skarbu Państwa z tego rynku. Z uwagi na wolumeny już po starcie sesji inwestorzy rzucili się na akcje PGE, Tauronu i Enei. W weekend te firmy otrzymały propozycję przejęcia aktywów węglowych pod utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.

Tematyka artykułu:
a) znane szczegóły
c) jak zareagowały kursy akcji?

Euforia w sektorze WIG-Energia: NABE

Jakie są szczegóły propozycji?

Kwota ceny sprzedaży dla akcji:
a) PGE GiEK to 849 mln zł
b) Enea Wytwarzanie 2,479 mld zł
c) Enea Elektrownia Połaniec 632 mln zł
ustalona w oparciu o wartość przedsiębiorstwa ustaloną na dzień 30 września 2022 r. (rozliczenie według mechanizmu locked-box_ skorygowaną o wartość długu netto).

W przypadku Grupy Tauron sprawa wygląda nieco inaczej:
a) cena sprzedaży Tauron Wytwarzanie wyniesie 1 zł
b) Skarb Państwa spłaci dodatkowo dług istniejący na dzień nabycia akcji TW.

W tym drugim wypadku to 6,326 mld zł (dług na stan z 30 września 2022 r.) minus 652 mln zł z wyniku konwersji części istniejącego długu TW wobec sprzedającego na kapitał własny spółki.

Sprawa dotyczy jeszcze spółki Energa – kwota sprzedaży akcji Energa Elektrownia Ostrołęka wynosi 153 mln zł.

Euforia w sektorze WIG-Energia: wystrzały

Rzucimy okiem na wykresy dzienne spółek z tego rynku. Ta część nie dotyczy spółki Energa. W końcu Orlen chce doprowadzić do przejęcia całości udziałów i wycofania tego waloru z obrotu. Zresztą nie działo się tu wczoraj nic szczególnego.

A co z pozostałymi walorami?

a) PGE +14,89%

PGE - 17.07.23

Stary opór pod 8 zł pękł ot tak. W II kwartale br. kurs miał nawet problemy z podejściem do niego. Kurs dotarł do +/- 8,6 zł i tam część inwestorów realizowała zyski (górny cień świecy).

Wolumen jest duży, choć nie aż tak wyróżniający się jak w następnych przypadkach.

b) Tauron +22,4%

Tauron - 17.07.23

Akurat ten walor od pewnego czasu zachowywał się lepiej na tle innych dziś omawianych, choć sam lipiec był dotychczas konsolidacją przy umownym +/- 2,8 zł.

Przy wczorajszym wystrzale kurs nawet nie liczył się z potencjalnym oporem nieco nad 3 zł i z miejsca dotarł do +/- 3,6 zł. Co ciekawe sama zwyżka to zasługa mniej niż pierwszych 30 minut notowań.

c) Enea +30,18%

Enea - 17.07.23

Od kilku tygodni kurs bronił się z niemałym trudem na dolnej granicy Klina na spadek. Wystarczyła weekendowa informacja i z formacji nie zostały nawet strzępy. W 30 minut kurs zaatakował opór +/- 8,7 zł. Ostatecznie nie udało się przebicie.

Ostatni raz wielomilionowy (a nawet większy niż wczoraj) wolumen był jesienią 2016 r.).

Euforia w sektorze WIG-Energia: co dalej?

Takie wystrzały kursu jak widać zdarzają się i na spółkach z niezłą na ogół płynnością wolumenu. Rekordowe zainteresowanie robi i w tych wypadkach niezłe zamieszanie.

Temat NABE przewijał się zresztą od dłuższego czasu, ale nie było jeszcze info tego typu kalibru, jeśli ocenić ją przez wczorajszą reakcję rynku. W końcu nawet mWIG40 (z udziałem Enei oraz Tauronu) zaliczył już po I godzinie sesji rekordową od dawna płynność.

Już następne sesje pokażą ile jest faktycznej siły w popycie. Zapewne nowi inwestorzy nie kupowali tych akcji na 1 dzień. Ale końcu też przy rzeczowej analizie wykresu chodzi o większy spokój niż +30% w 30 minut.

Oczywiście najbliższe wyznaczone opory pękną równie łatwo, jeśli euforia będzie trwać nadal. Ewentualne plany inwestycji giełdowych w akcje wspomnianych walorów trzeba będzie więc zmodyfikować.

Czy ostatnia euforia w sektorze energetycznym to wg Ciebie potwierdzenie hossy na tym rynku?

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *