Niemiecki DAX wybił Kanał wzrostowy

Niemiecki DAX wybił Kanał wzrostowy

Indeks największych niemieckich spółek tj. DAX wybił Kanał wzrostowy górą. To oznacza na pierwszy rzut oka nie tylko nowe rekordy historyczne. Ale czy ta siła zostanie utrzymana? W końcu małe spółki w tym roku niemal stoją w miejscu.

Tematyka:
a) DAX w 3 odsłonach
b) opór na SDAX nie do przejścia?

Tu z uwagi na wolumen posługuję się wykresem kontraktów na DAX tj. DY.F

DAX wybił Kanał wg miesięcznego

W lutym wynik to +4,44%. Mamy przy okazji:
a) biały prostokąt
b) wybicie wieloletniego Kanału górą

DAX DY.F - wykres miesięczny - marzec 2024

Choć wydaje się, ze od startu ostatniego etapu zwyżki jesienią 2023 r. wolumen opada, a więc nieco maleje zaangażowanie kapitału.

Czy wybicie zostanie utrzymane? W końcu nie chodzi o to, by np. jeszcze wiosną kurs zaliczył np. równie efektowny powrót, co sugerowałoby pewną pułapkowość dotychczasowego wybicia. Nierzadko w takich sytuacjach cofnięcie może doprowadzić do testu nawet dolnej granicy Kanału. Ta jest przecież dopiero na poziomie ok. 12 000 punktów.

Póki co to jednak podaż ma co robić. W końcu efektywne w konsekwencji problemy dla tego rynku były widoczne od wiosny 2021 r. Teraz jednak tego nie widać.

Dla popytu poniekąd nie zaszkodziłby trochę słabszy początek wiosny. Po prostu w postaci korekty po wybiciu z Kanału i wykorzystania go jako wsparcia do kontynuacji odbicia. Dziś górna granica to ok. 17 319 punktów.

Kurs tak wysoko nie był więc trudno wyznaczyć jakiś nowy opór. Najważniejsza będzie jednak reakcje na danym poziomie.

DAX wybił Kanał, a wg tygodniowego?

Po stosunkowo płaskim cofnięciu z przełomu grudnia i stycznia Byki rozkręciły się:

DAX DY.F  - wykres tygodniowy - marzec 2024

Przy okazji zostało potwierdzone, że górki z połowy 2023 roku działają jako wsparcie +/- 16 565 punktów.

Czy kilkumiesięczne odbicie to wzrost w ramach osobnego tu Kanału? Potencjalny, ale wznoszący się opór byłby na ok. 18 615 punktów.

Nieco problematyczny jest najwyższy od ponad 1,5 roku poziom RSI. A bliskość rejonu 70 w tym roku nieco hamowała postępy Byków.

Trudno jednak mówić o jakimś konkretnym sygnale sprzedaży, choć taki może pojawić się w czasie. Gdzie i kiedy, to zobaczymy.

DAX wybił Kanał, a co z SDAX?

Warto jednak zwrócić uwagę na pewien problem:

SDAX - wykres miesięczny - marzec 2024

O ile rynek dużych niemieckich spółek łatwo poprawia rekordy, to rynek tych małyc zachowuje się jakby nie wypadało spadać.

Ma nawet kłopot z potwierdzeniem przebicia górki ubiegłorocznej +/- 13 900 punktów. Nie mówiąc o choć dotarciu do szczytu z jesieni 2021 r.

W tym roku wynikowo indeks SDAX nie robi kompletnie nic i korpusy są bardzo blisko siebie.

Najbliższe wsparcia zaczną się w końcu ze sobą zbiegać przy nieco ponad 10 000 punktów. Nie wykluczam jednak charakteru jesiennego dołka 12 000 punktów jako nowego elementu tego typu.

DAX wybił Kanał, ale…

To kwestia potwierdzenia, czy sukces z lutego był tylko na fali jakiejś pułapkowej euforii. Zobaczymy czy i w jakim stylu nastąpi test od góry Kanału.

W tym roku rozjazd między dużymi, a małymi spółkami z Niemiec jeszcze się pogłębia. Czy to ostrzeżenie na dłuższą metę?

Co sądzisz o aktualnej sytuacji na rynku niemieckim?

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *