DAX przy 12 500: wakacje na zero

DAX przy 12 500: wakacje na zero

Jakie są perspektywy dla niemieckiego indeksu DAX przy 12 500 punktów? Lipiec i sierpień to niezły rozrzut patrząc na odległość od minimum do maksimum, ale z drugiej strony ostateczny wynik jest niemal na zero. Zresztą na pierwszy rzut oka ostatnie półrocze to co najwyżej ruch w przedziale maksymalnie 2 tysięcy punktów. Trudno więc na razie o zarobek w dłuższej perspektywie.

Tematyka analizy DAX u progu jesieni:
a) kolejna próba przy 12 500 punktów
b) półroczny Trójkąt?

Uwaga: z racji wolumenu posługujemy się wykresem kontraktów terminowych tj. DY.F

DAX przy 12 500: wykres długoterminowy

Same świece przeciwstawnego koloru i ułożeniu cieni chyba najlepiej podsumowują minione miesiące:

DAX DY.F - wykres miesięczny - wrzesień 2022

Zresztą zmarnowane odbicie w sierpniu to cecha nie tylko niemieckiego rynku akcji.

Formalnie dołki tegoroczne w okolicach 12 500 punktów nie są jeszcze wsparciem długoterminowym. Tym niemniej trudno nie brać ich pod uwagę przynajmniej w krótkim terminie.

Niewątpliwie sukces podaży, zdecydowany prostokąt czarnego koloru zniósłby indeks na rejony niewidziane od np. jesieni 2020 r. Choć poziom 11 400 nie był jeszcze testowany jako istotny element wykresu.

Niżej jest oczywiście dolna granica wieloletniego Kanału i to tam na pierwszy rzut oka byłby naturalny zasięg cofnięcia.

Podaż stoi przed okazją. Pytanie, czy nie pojawi się faktycznie świeca z np. dłuższym dolnym cieniem i akcentem wolumenu? Wówczas sprzyjałoby to popytowi.

W tym interwale brakuje niewątpliwie pewnej dynamiki i jednokierunkowości, gdyż kurs od miesięcy porusza się między 12 500 punktów a 14 500 punktów.

DAX przy 12 500: wykres krótkoterminowy

Słabsza siła zwyżki, zwłaszcza w I połowie sierpnia nie mogła być potwierdzeniem dla ewentualnego tzw. Podwójnego dna na wzrost:

DAX DY.F - wykres dzienny - wrzesień 2022

W efekcie najlepszym na dzień dzisiejszy dla popytu wariantem jest Trójkąt zniżkujący z:
a) poziomą dolną granicą +/- 12 500 punktów
b) górną granicą opartą np. o Trend spadkowy

Rośnie w ostatnim czasie wolumen, co sprzyja obronie wsparcia. Pytanie czy to wystarczy do wiarygodnego wybicia potencjalnego Trójkąta górą?

Indeks w ostatnich dniach zachowuje się nieco emocjonalnie, skoro nagle kasuje cały spadek lub wzrost z dnia poprzedniego. Tak jest od czwartku.

DAX przy 12 500: co dalej?

Szansa krótkoterminowa dla popytu nie musi oznaczać już definitywnego zakończenia okresu spadkowego. Tym niemniej podaż też powinna pokazać coś większego niż bieżące kontry pod wyzerowanie odbicia popytu.

Mimo porażki w sierpniu Byki nie są na straconej pozycji, nawet jeśli istotne wsparcia są niżej. Można jednak odnieść wrażenie, że ostatnie półrocze to marnowanie okazji przez obie strony.

Dziś maksymalnie o 17:00 zaprezentuję na portalu szczegóły długoterminowego planu działania wobec ETF na wzrost DAX.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *