CRB Index: czy surowce zatrzymają inflację?

CRB Index: czy surowce zatrzymają inflację?

CRB Index (CRB Commodity Indeks) to światowy indeks surowcowy. Hossa od dołków z 2020 r. doprowadziła momentami do zwyżki o 200%. Związane to jednak było ze wzrostem cen różnych produktów, a także wpłynęło to w końcu na wzrost inflacji na świecie. Czy wakacyjne cofnięcie sygnalizuje już bessę?

Warto zauważyć, że indeks tworzą m.in. rudy metali, metale szlachetne, paliwa, czy surowce rolne.

Uwaga: wykresy są notowane pod symbolem ^CRY

Co pokazuje wykres długoterminowy CRB Index?

Rzućmy okiem na wykres miesięczny:

CRB Index - wykres miesięczny - sierpień 2022

Niestety daje się zauważyć brak wolumenu, który byłby przydatny pod kątem podkreślenia wagi Gwiazdy wieczornej za kwiecień – czerwiec. Sam układ świecowy sprzyja spadkom, a przynajmniej mógłby być pierwszym sygnałem.

Zamiast wolumenu można użyć np. wskaźnika RSI, który w tym roku notorycznie wychodzi nad ostrzegawczy poziom 70.

Z uwagi na m.in. lipcowy Młot możemy założyć, że popyt nie poddał się jeszcze. Nie możemy jednak wykluczyć na 100% ruchu w stylu odwróconej litery V. Tak została zakończona hossa w 2008 r.

Na pewno nieudane lub słabsze odbicie w stronę oporu +/- 315 punktów potwierdziłoby zbliżającą się zmianę kierunku. Potwierdzenie tego tzw. dywergencją na RSI umocniłoby szanse na większe cofnięcie.

Swoją drogą najbliższe wsparcie to dopiero +/- 200 punktów. Już sam spadek jego w stronę mógłby przełożyć się na spadek cen róznych surowców. Oczywiście nie w takim samym stopniu na każdy.

Koniec hossy, czy jeszcze nie na CRB Index?

W ten czy inny sposób wszyscy odczuwamy inflację. Hossa na surowcach sprzyja jej wzrostowi, a bessa spadkowi. To już przekłada się wyraźnie na naszą kieszeń. Oczywiście to niejedyny element związany z inflacją.

Spółki, które wydobywają i handlują surowcami są poniekąd uzależnione od zachowań ich cen. To zaś przekłada się mniej lub bardziej na wyniki, czy wycenę akcji.

Nie inwestujemy na rynku surowców. Mamy jednak kilka spółek z polskiej GPW w naszych długoterminowych planach na inwestycje giełdowe w akcje.


Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *