CRB Index: czy surowce zatrzymają inflację?
Warto zauważyć, że indeks tworzą m.in. rudy metali, metale szlachetne, paliwa, czy surowce rolne.
Uwaga: wykresy są notowane pod symbolem ^CRY
Co pokazuje wykres długoterminowy CRB Index?
Rzućmy okiem na wykres miesięczny:
Niestety daje się zauważyć brak wolumenu, który byłby przydatny pod kątem podkreślenia wagi Gwiazdy wieczornej za kwiecień – czerwiec. Sam układ świecowy sprzyja spadkom, a przynajmniej mógłby być pierwszym sygnałem.
Zamiast wolumenu można użyć np. wskaźnika RSI, który w tym roku notorycznie wychodzi nad ostrzegawczy poziom 70.
Z uwagi na m.in. lipcowy Młot możemy założyć, że popyt nie poddał się jeszcze. Nie możemy jednak wykluczyć na 100% ruchu w stylu odwróconej litery V. Tak została zakończona hossa w 2008 r.
Na pewno nieudane lub słabsze odbicie w stronę oporu +/- 315 punktów potwierdziłoby zbliżającą się zmianę kierunku. Potwierdzenie tego tzw. dywergencją na RSI umocniłoby szanse na większe cofnięcie.
Swoją drogą najbliższe wsparcie to dopiero +/- 200 punktów. Już sam spadek jego w stronę mógłby przełożyć się na spadek cen róznych surowców. Oczywiście nie w takim samym stopniu na każdy.
Koniec hossy, czy jeszcze nie na CRB Index?
W ten czy inny sposób wszyscy odczuwamy inflację. Hossa na surowcach sprzyja jej wzrostowi, a bessa spadkowi. To już przekłada się wyraźnie na naszą kieszeń. Oczywiście to niejedyny element związany z inflacją.
Spółki, które wydobywają i handlują surowcami są poniekąd uzależnione od zachowań ich cen. To zaś przekłada się mniej lub bardziej na wyniki, czy wycenę akcji.
Nie inwestujemy na rynku surowców. Mamy jednak kilka spółek z polskiej GPW w naszych długoterminowych planach na inwestycje giełdowe w akcje.